Pentagon’dan PKK’ya kınama

WASHINGTON (TURKISHJOUNRAL) – ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) yetkilileri, PKK’nın Kilis saldırılarıyla ilgili “Türkiye’ye yönelik her saldırıyı kınıyoruz” dedi.

Pentagon Sözcüsü Dana White ile ABD Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Korgeneral Kenneth McKenzie Perşembe günkü haftalık basın brifinginde gazetecilerin sorularını yanıtladılar.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü Dana White brifingte yaptığı açıklamada, Türkiye’den operasyonu sınırlamasını talep ettiklerini belirterek, operasyonu ‘DEAŞ’la mücadelede dikkat dağıtan bir şey’ olarak nitelendirdiği dikkat çekti.

ABD Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Korgeneral Kenneth McKenzie de ana unsurunu PKK’nın Suriye kolu YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) gönderdikleri silahları “ancak DEAŞ’la mücadelenin tamamen sona ermesinden sonra” toplayacakları açıklamasında bulundu.

McKenzie, PYD/PKK’nın Kilis’e yönelik roket saldırısına ilişkin saldırıyla ilgili açıklamasında ise, Afrin’den Türkiye’ye yönelen saldırılardan haberdar olmadığını belirterek, “Türkiye’ye yönelik her saldırıyı kınıyoruz” ifadesine yer verdi.

Roket saldırısi yapan terör mevzileri vuruldu

Bu arada, akşam saatlerinde Afrin’deki terör örgütü PKK/PYD bölgesinden atılan iki roketin kent merkezindeki bir eve istibat etmesi sonucu 5 kişinin yaralanmasının hemen ardından Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından fırtına obüsü, Çok Namlulu Roketarlar (ÇNRA) tarafından PKK/PYD hedefleri vurularak imha edildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.