Soçi’den Suriye’de Anayasa Komitesi’nin kurulması çağrısı çıktı

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Soçi’deki Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nden bir anayasa komitesi kurulması çağrısı çıktığını bildirdi

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISHJOURNAL) –  Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Rusya’nın Soçi kentinde Suriye Ulusal Diyaloğu Kongresi’nde Suriye için yeni bir anayasa üzerinde çalışacak bir komite oluşturulmasının kararlaştırıldığını bildirdi.

BM Suriye Özel Temsilcisi de Mistura, Suriye Ulusal Diyaloğu Kongresi’nin sona ermesinin ardından telekonferans yöntemiyle BM Genel Merkezi’ne bağlanarak, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Özel Temsilci de Mistura bağlantıda yaptığı açıklamada, kongrede Suriye için yeni bir anayasa üzerinde çalışacak bir komite oluşturmasının kararlaştırıldığını bildirdi. Suriye müzakerelerinin zor bir çaba olduğuna değinen de Mistura, “Ancak Suriye’de bir anayasa konmitesi kuracağız” dedi.

Garantör ülkeler Rusya, Türkiye ve İran’ın BM’ye 50 kişiden oluşan üç ayrı liste sunacağı bilgisini veren de Mistura, taraflar arasındaki görüşmeler sonrasında 150 kişilik listeden 50’ye yakın bir komisyon oluşturularak bunun gerçekleştirileceğini bildirdi.

Açıklamasında, “yeni bir sürece ihtiyacımız yok” diyen de Mistura, “Rekabetçi bir sürece ihtiyacımız yok” diye konuştu. De Mistura ayrıca, kendisinin komite üyeleri için kriterleri kendisinin belirleyeceğini ve seçilecek üyelerin, rejim, bağımsız ve muhalif gruplardan yaklaşık 50 kişi olacağını kaydetti.

Telekonferansta, De Mistura’ya Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Afrin’de gerçekleştirdiği Zeytin Dalı harekatıyla ilgili bir soru da yöneltildi. De Mistura, harekatın Soçi’deki görüşmelere etkisinin olup olmayacağı şeklindeki soruya verdiği yanıtta, harekatın görüşmeleri hiçbir şekilde etkilemediğini söyledi.

Soçi’deki Kongre sonrası bildirge yayınlanırken, bildirgede, Suriye’nin egemenlik ve toprak bütünlüğüne saygı vurgusu yapıldı. Bildirgede, anayasa komitesinin yetkileri, prosedürleri ve seçilme kriteri gibi hususlar üzerindeki nihai anlaşmanın BM gözetimindeki Cenevre sürecinde yapılacağı belirtildi.

Bildirgede şu ifadelere yer verildi:
“Suriye Ordusu’nun korunması ve Suriye sınırlarını korumak, yabancı güçlerle ve terörizmle mücadele için göreve devam etmesi gerek. Suriye’nin güvenlik güçleri kanunla uyumlu şekilde çalışmalı. Din ya da etnik kimlik fark etmeden bütün Suriyeliler eşittir. Suriye halkı kendi geleceğine seçimle karar vermeli”

Soçi’deki Kongre’nin en önemli sonucu, Suriye anayasasının yeniden yazılması için bir komite kurulmasına kararı oldu.

 

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.