New York Times Seyahat Fuarı’na Türkiye damgası

– THY New York Times Seyahat Fuarı’nın ana sponsoru oldu ve fuarın açılış kurdelesini THY’nin New York’taki müdürü kesti

NEW YORK – ABD’nin New York kentinde her yıl düzenlenen ve Kuzey Amerika’nın en büyük seyahat fuarı “The New York Times Travel Show”da, fuarın ana sponsoru Türkiye’ye ait standlar önce çıktı.

Yaklaşık 170 ülkenin katılımıyla gerçekleşen 15’inci The New York Times Travel Show, New York’taki Jacob Javits Center’da açıldı.

THY’nin fuarın ana sponsoru (presenting sponsor) olması ve Türk Kültür ve Turizm Bakanlığı Washington Kültür ve Tanıtma Müşavirliği’nin önceki yıllardaki gibi bu yıl da fuara “silver sponsor” (gümüş sponsor) olarak katılması nedeniyle fuarın giriş bölümünde yer aldılar.

Fuarın açılışına Türkiye’nin New York Başkonsolosu Ertan Yalçın da katılırken,  THY New York Genel Müdürü Cenk Öcal ana sponsor THY adına fuarın açılış konuşması yapıp, açılış kurdelesini kesenler arasında yer aldı.

“Home Turkey” yazılı Türk Kültür ve Tanıtma Müşavirliği standı, fuarın en görünen yerinde yer alırken, standta bulunan Washington Kültür ve Tanıtma Müşaviri Sedat Gönüllüoğlu katılımcılara Türkiye hakkında bilgiler verdi.

Stanta, Türkiye’de bulunan Kapadokya, Ayasofya, Sultanahmet Camii, Galata Kulesi ve Efes’in resimleri ve tanıtıcı dökümanlarla Türkiye’nin turistik ve kültürel özellikleri hakkında kapsamlı bilgiler sağlanırken, dağıtılan Türk lokumu ve baklava ziyaretçilerin ilgisini çekti.

Fuarı’nın ana sponsoru THY

THY New York Genel Müdürü Öcal, açılışta yaptığı konuşmada, “Türkiye kültürünü ve misafirperverliğini küresel olarak en iyi şekilde temsil eden” THY’nin amacının “kıtalar arasında köprü oluşturmak ve ülkelerle toplumları birleştirmek” olduğunu söyledi. Öcal, THY’nin önceki yıl,  68,6 milyon yolcu taşıdığını ve bu yıl da 74 milyon yolcu taşımasının öngörüldüğünü kaydetti.

THY fuarın ilk gününde, standında çekiliş düzenleyerek, şanlı ziyaretçiye ücretiz uçak bileti sağladı.

170 ülke stand açtı

Fuarda bir çok ülke ile birlikte ABD için de bir çok eyalet ve turizm firmaları yer alıyor. 170 civarında katılımcı ülke arasında Japonya ve Yunanistan’ın standı katılımcıların beğenisini kazandı.

Standı, girişten biraz uzak olmasına rağmen Yunanistan ve Kıbrıs Rum kesimi davetlilere görkemli şekilde yiyecek içecek ikramında bulunarak, katılımcıları etkilerken, fuara güçlü katılım sağlayan Japonya da standında ninja ve bonzai sanatı sergiliyorlar. Japnya, Ninja gösterileri sırasında gösterileri izleyenlere yeşil çay dağıtarak ziyaretçilerin ilgisini topluyor.

Fuar 28 Ocak tarihine kadar açık kalacak.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.