ABD’deki ünlü parkta cuma namazı dayanışması

NEW YORK (TURKISHJOURNAL) – ABD Başkanı Donald Trump’ın bazı İslam ülkelerine yönelik vize yasağını protesto eden yüzlerce kişi New York’taki Washington Square Park’ta cuma namazı kıldı.

New York’ta aralarında, Hristiyan ve Yahudilerin de olduğu kalabalık, Müslümanlarla birlikte Trump’ın 1. yılına giren göçmenler konusundaki ilk yürütme kararı olan bazı İslam ülkesi vatandaşlarına vize yasağı getiren ve mülteci kabulünü durdurmasını içeren Başkanlık kararnamesini protesto etti.

Müslümanlar cuma namazını, protesto amacıyla, 5. Caddenin güneye doğru bittiği yerde kurulan, ABD’nin ilk başkanı Washington’un anıtının da bulunduğu ve 1960’lı yılların sonlarında  bir dönem Hippilerin uğrak yeri Washington Square Park’ta kıldı.

Farklı dinlere mensup Amerikalılar da namaz kılanların etrafında  ele ele vererek eyleme destek verdiler. Aralarında, New York Dinlerarası Diyalog Merkezi İcra Direktörü Chloe Breyer ve bir kadın rabbinin de olduğu Dinlerarası Diyalog üyeleri, namaz kılanların etrafında insan çemberi oluşturarak Müslümanların güvenliğini sağladılar.

6 Kasım 2016’daki seçimlerinde başkan seçilen Trump, 20 Ocak’ta göreve başladığında göçmenlerle ilgili kararnamesinde, 7 Müslüman ülke vatandaşlarına vize yasağı başta olmak üzere Müslüman ve göçmen karşıtı adımlarıyla sadece Müslüman Amerikaların değil bir çok farklı dinden Amerikalıların tepkisini çekmişti. Trump, 27 Ocak 2017’de vatandaşlarının tamamına yakını Müslüman olan Irak, Suriye, Libya, İran, Somali, Yemen ve Sudan’dan ABD’ye geleceklere vize yasağına ilişkin kararı imzalamıştı.

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.