Trump-Erdoğan telefonda “Zeytin Dalı” harekatını konuştu

NEW YORK – ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefonla görüştü. Trump’ın isteği üzerine gerçekleştirilen görüşmede terörle mücadele konusunu ele alındı.

Görüşmede, Suriye’deki son gelişmeler ve Türkiye’nin Afrin’de terör örgütlerine karşı başlattığı Zeytin Dalı Harekatı’yla ilgili görüş alışverişinin yanısıra ikili konulara da değinildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Türkiye’nin kendi ulusal güvenliği için Afrin’i terör unsurlarından arındırmayı hedeflediğini ifade ettiği görüşmede terörle mücadelede ikili iş birliğinin önemi üzerinde duruldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Zeytin Dalı Harekatı’nı uluslararası hukuk temelinde ve Birleşmiş Milletler Şartı’nın 51. maddesinden kaynaklanan meşru müdafaa hakkı ile BM Güvenlik Konseyi’nin terörizmle mücadele konusundaki kararları uyarınca gerçekleştirdiğini vurguladı.

Erdoğan, terörle mücadele çerçevesinde PYD/YPG’ye ABD’nin silah desteğine son vermesi gerektiğine tekrar dikkati çektiği bildirildi.

Görüşmede, Erdoğan ve Trump, gerek Suriye meselesi gerek ikili konularda Türkiye-ABD arasındaki iş birliğini ve yakın teması sürdürme noktasında kararlı olduklarını teyit etti.

“Beyaz Saray’ın açıklaması görüşmenin içeriğini tam olarak yansıtmıyor”

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Beyaz Saray’ın yaptığı yazılı açıklama görüşmenin içeriğini tam olarak yansıtmıyor. Cumhurbaşkanlığı kaynakları “ABD’nin yazılı açıklaması görüşmenin içeriğini tam yansıtmıyor. Trump görüşmede ‘Tırmanan şiddetten kaygı’dan söz etmedi. Görüşmede Türkiye’deki OHAL’e değinilmedi” açıklamasını yaptı.

Beyaz Saray’ın Açıklaması

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, ABD Başkanı Trump’ın Afrin Harekatı’ndan duyduğu endişeyi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ilettiği belirtildi. Türkiye’nin Afrin’deki askeri eylemlerini kısıtlaması gerektiğini vurgulayan Trump, Suriye’de Türk ve ABD güçleri arasında çatışma riskini ortaya çıkarabilecek eylemlerden kaçınılması çağrısı yaptı. Trump ayrıca, Erdoğan’a bölgedeki tansiyonun düşürülmesi ve sivil kayıplardan kaçınılması tavsiyesinde bulundu.

Türkiye’nin güvenlik endişelerini gidermek için daha yakın ikili işbirliği yapılmasını önerdi. Görüşmede ayrıca, Türkiye’de tutuklu bulunan ABD vatandaşları ile ilgili durumunda ele alındığı belirtildi.

Trump’ın OHAL kapsamında Türkiye’de gözaltına alınan Amerikan vatandaşları hakkında ve Türkiye’den gelen yıkıcı ve yanlış laflarla ilgili duyduğu endişeleri de dile getirdiği ifade edildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.