Published On: Mon, Jan 8th, 2018

“İklim Değişimi”ni inkar eden Trump’a “doğa ana”dan mesaj gibi ‘rekor’ zarar

NEW YORK (TURKISHJOURNAL) –  ABD’de 2017 yılında,  “İklim Değişimi”ni inkar eden ABD Başkanı Donald Trump’a “doğa ana”dan mesaj niteliğinde rekor derecede maddi zarar meydana geldi.

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi’ne (NOAA) göre doğal afetler ülkeye 306 milyar dolar zarara yol açtı. Bu maliyet, ABD’de doğal afterlerin neden olduğu en büyük zarar olarak gerçekleşti.

Başta Kaliforniya olmak üzere, ülkenin batısındaki, kuraklık ve orman yangınları ile Harvey, Maria ve Irma gibi kasırgalar yüzünden rekor zarara ulaşıldı.

“İklim Değişimi”ni inkar eden ABD Başkanı Donald Trump’ın ilk yılı, seçim sloganı olarak kullandığı “ABD’yi Yeniden Büyük Yapma” hedefinde ekonomik harcamaları kısma amacına ters şekilde geçti.

NOAA’nın ekonomisti Adam Smith, yayınlanan yeni raporda 2017’nin bu açıdan ABD için tarihi bir yıl olduğunu kaydetti.

Daha önceki doğal afet zarar rekoru 2005’te eski ABD Başkanı George W. Bush döneminde yaşanmıştı. Katrina, Wilma ve Rita kasırgalarına maruz kalan ABD’de 215 milyar dolarlık bir zarar meydana getirmişti.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>