Published On: Wed, Jan 3rd, 2018

ABD’de dondurucu soğuklardan 16 kişi yaşamını yitirdi

Share This
Tags

NEW YORK (TURKISHJOURNAL) – ABD’de etkisini gösteren dondurucu soğuklar 16 kişinin yaşamını yitirmesine neden oldu.

Yaklaşık bir haftadır ABD’yi etkisi altına alan soğuk hava kuzeydoğu ve kuzeybatı eyaletlerinde hayatı felç ederken, endişe verici boyutlara ulaşarak, bir çok kişinin yaşamını yitirmesine yol açtı.

Hava sıcaklığının bir haftadan fazla bir süredir Chicago’da eksi 20 derecede ve New York’ta eksi 10 derece civarında seyretmesi nedeniyle ölü sayısının 16’ya ulaştığı açıklanırken, ölenlerin bir çoğunun sokaklarda yatan evsizler olduğu belirtildi.

Bazı eyaletlerde okulların kapanmasına neden olan dondurucu soğuklar yüzünden, ülkenin doğusundaki bir çok eyalette nehir ve göllerin donduğu görüldü.

Ülkenin güneydoğusunda bulunan ve sıcak havanın hakim olduğu Florida’nın kuzey bölgelerinde etkili olan soğuk hava nedeniyle bazı eyaletlerde acil durum ilan adildi. Florida’nın Tallahassee kentine 1989’dan bu yana ilk kez kar yağdığı açıklandı.

Yetkililer, Kuzey Carolina, Massachusetts, Michigan, Indiana,  Iowa, Ohio ve Wisconsin eyaletlerinde birçok bölgede okulların kapatıldığını duyurken, New York’ta da soğuk hava nedeniyle turistlerin dışarıda dondurucu havada daha fazla kalmamaları için indirim kartları dağıtılarak, müzeler ve kapalı alanlarda zaman geçirmeleri, gerekmedikçe evlerinden çıkmamaları tavsiyesinde bulundular.

Soğuk hava, parmaklar, kulak, burun gibi uzuvları etkileyerek soğuk çarpmasına neden olurken dondurucu soğuklarda vücut iç ısısının düşmesisiyle de kalbin teneffüsüne engel olarak ölümlere de yol açabiliyor.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>