Published On: Tue, Jan 2nd, 2018

ABD’deki yenilikçilerden Trump’a karşı gövde gösterisi

Share This
Tags

-New York Belediye Başkanı Blasio’nun yemin töreni Trump’a karşı yenilikçilerin gövde gösterisine dönüştü

NEW YORK (TURKISHJOURNAL) – New York’un Müslüman dostu “yenilikçi” (progressive) Belediye Başkanı Blasio’nun besmeleyle başlayıp, Senatör Bernie Sanders’in eşliğinde İncil üzerine yemin etmesiyle son bulan 2. Dönem yemin töreni, Demokrat Parti’deki yenilikçi hareketin ABD Başkanı Donald Trump’a karşı gövde gösterine dönüştü.

New York Belediye Başkanı Blasio yeni dönemine yoğun güvenlik önlemleri altında New York Belediye Başkanlığı binasının (City Hall) önünde düzenlenen yemin töreniyle (inauguration ceremony) başladı.

New York’ta Müslümanların dini bayramlarını tatil ilan eden ve 11 Eylül saldırılarından sonra NYPD’de başlatılan Müslümanların ibadethanelerine yönelik izleme programını sonlandıran Blasio’nun 2. Dönem yemin töreni, Müslüman kadın toplum lideri, aktivist Aisha al-Adawiya’nın besmele ve duasıyla başladı.

Papazın duası ve Demokrat Parti Vermont Senatörü Bernie Sanders’in konuşmasıyla devam eden programda Sanders Blasio’yu anons etti ve ardından Blasio’ya ailesinin huzurunda İncil üzerine yemin ettirdi.

Tören, ABD’nin Blasio ve Sanders gibi yenilikçi liderlere ihtiyacı olduğu gerçeğini hatırlatırken, ABD Başkanı Donald Trump’ın ne kadar Amerikan değerlerine ters yönde ilerlediğini bir kez daha öne çıkardı.

Törende başta Sanders olmak üzere kürsüye gelen tüm konuşmalar davetlilere hitaplarında Trump’ın ayrılıkçı politikalarına sert eleştirilerde bulundular. Blasio konuşmasında, Demokratların, ABD’de eski Başkan adayı Hillary Clinton’ın seçimi kaybetmesiyle son bulan umutlarını yeşertecek güçlü mesajlar verirken, sosyal politikalarda ve kalkınmada ABD’ye örnek bir kent sözü verdi.

Bu arada eksi 11 derece soğukta yapılan törene, partisindeki Trump’ın Kudüs kararını destekleyen az sayıdaki siyasilerden, Demokrat Parti’nin başkan adaylığı seçiminde Sanders’e karşı FETO’nün de tüm gücüyle yanında yer aldığı Hillary Clinton’u destekleyen ve eski ABD Başkanı Barack H. Obama’ya 2. Dönem yeminini ettiren New York Senatörü Charles (Chuck) Schumer’in en son konuşmacı Blasio’nun kürsüde bulunduğu sırada katılarak ön sıradaki yerine oturduğu görüldü.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>