Published On: Wed, Nov 29th, 2017

Sarraf: Cezaevinden çıkmanın en kolay yolu sorumluğu kabul edip işbirliği yapmaktır

Share This
Tags

NEW YORK (TURKISHJOURNAL) – İran asıllı Türk iş adamı Rıza Sarraf’ın (Reza Zarrab) Florida’da gözaltına alınmasıyla başlayıp, Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla davasına dönüşen “İran yaptırımlarını ihlal” davası başladı.

Rıza Sarraf, Türk asıllı Bülent Bulut isimli ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tercümanı ile başka bir FBI ajanından sonra tanık sandalyesine çıktı.

Mahkeme salonuna kirli beyaz geniş cezaevi elbisesiyle gelen Sarraf’ın rahat görünümüyle birlikte, savcılığın çapraz sorgulamasında Türkçe ifade verirken sıkça “evet efendim” demesi dikkat çekti. İfadede ayrıca savcılığın jürinin anlayacağı şekilde kısa ve etkili soruları öne çıktı.

Yemin ettikten sonra ifade veren Sarraf, “Gözaltına alındığımda, neyle karşılaşacağını bilmediğini ve uzun bir yolculuktan sonra şok oldum. Doğru cevapları veremedim” dedi.

Savcıyla işbirlği yaptığında üç yükümlülüğü olduğunu söyleyen Sarraf bunların “Tam olarak doğruyu söylemek, ABD hükümetiyle işbirliği yapmak ve hiçbir zaman bir suç işlememek” olduğunu kaydetti.

ABD’nin kendisine dokunulmazlık sözü vermediğini belirterek, “İşbirliği yapmak, cezaevinden çıkmanın en kolay yolu sorumluluğu kabul etmektir” dedi.

2010 ve 2011 yıllarında eski İran Merkez Bankası Başkanı Mahmud Bahmani ile iki kez doğrudan görüştüğünü belirten Sarraf, İran merkez bankasına doğrudan nakit teslimatı yapmak için anlaşma yaptığını ifadesini verdi.

Balangıçta Aktifbank ile karlı bir ilişki içinde olduğunu belirten Sarraf, daha sonra Aktifbank’ın İran’la doğrudan çalışmaya başlamasının ardından 2012’nin başında Halkbank’a ulaştığını ileri sürdü.

Halkbank’ın başlangıçta Türkiye’deki ünü nedeniyle kendisiyle çalışmak istemediğini belirten Sarraf “Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın kendisine altın ticareti yapmak için çok popüler biri olduğunu söylediğini ifade etti.

Sarraf jüriye hitaben ayrıca, Halkbank ile işbirliği yapmak için eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’a 45 ila 50 milyon Euro rüşvet verdiğini ileri süren ağır ithamlarda bulundu.

Aktifbank’ta İran’la ticaret yapabilmek için de Egemen Bağış’ı aracı yaptığını bildirirken rüşvet iddiasında bulunmadı.

Bu arda, salonun ortasına jüriye dönük olarak aralarında İran eski Cumhurbaşkanı Ahmedinejat’ın da olduğu Sarraf’ın İran’da iletişimde bulunduğu kişilerin resimleri konurken Sarraf’ın para akışını gösteren şema çizmesi ve bunu iş toplantısında sunum yapan bir iş adamı rahatlığında yapması ifadeye hazırlıklı olduğuna işaret etti.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>