Published On: Tue, Nov 28th, 2017

ABD’deki “İran’a yaptırımların delinmesi” davası hızlı başladı

Share This
Tags

– Hollywood filmlerini hatırlatan ve giderek Türkiye’ye karşı siyasi bir davaya dönüşen New York’taki yargılamanın ilk jürili ana duruşması tamamlandı

– 3 tanığın dinlendiği ilk günün ardından yarın (Çarşamba) Sarraf  da mahkemede tanık saldalyesinde oturacak

zarrab_atilla_newyork (C) Turkishjournal.com

NEW YORK (TURKISHJOURNAL) – New York’ta gözaltında bulunan iş adamı Rıza Sarraf (Reza Zarrab) ve Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın yargılandığı İran’a yönelik Amerikan yaptırımlarının delindiğine ilişkin davada tek sanığının Atilla olacağı açıklanırken, savunma avukatlarının, Halkbank Eski Genel Müdürü Süleyman Aslan’a ve Sarraf’a yönelik ağır suçlamaları öne çıktı.

New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde görülen Hakim Richard Berman’ın baktığı ve Eski Halkbank Uluslararası Bankacılık’tan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Atilla’nın sanık sandalyesinde oturduğu davanın jürili duruşmalarının ilk günü sona erdi.

Hollywood filmlerini hatırlatan ve giderek Türkiye’ye karşı siyasi bir davaya dönüşen New York’taki yargılamanın ilk jürili ana duruşmasında 3 tanık dinlendi.

İddia makamından New York Güney Bölgesi Başsavcı Yardımcısı David Denton’un hızlı girişiyle başlayan davada, savcı film sahnelerindeki gibi jüriyi etkilemek için onlara yaklaşıp Atilla’yı parmağıyla işaret ederek, vurgulu ve yüksek bir ses tonuyla onu yanlıcılıkla suçladı.

İlk dinlenen tanık Atilla’yı hava alanında gözaltına alan ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Özel Ajanı James Atwater, Atilla’nın nasıl gözaltına alınıp tutuklandığıyla ilgili soruları cevapladı.

İkinci tanık olarak getirilen ABD Hazine Bakanlığı bünyesindeki Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi (OFAC) İran Yaptırımları Koordinatörü Lisa Palluconi de İran’ın finansal ve bankacılık sistemine yönelik ABD yaptırımları hakkında sorulara cevap verdi.

ABD’nin İran yaptırımlarının haklılığını savunan iddia makamı tanıklara bu yönde sorular yönelttirken, üçüncü tanık olarak duruşmaya gelen Demokrasileri Savunma Vakfı’nın (FDD) Başkanı Mark Dubowitz,  Sarraf’ın Eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’a yazdığı mektupta geçen “ekonomik cihat” kelimesinin ne anlama geldiği açıkladı.

İlk günün ardından yarın da (Çarşamba) Sarraf mahkemede tanık saldalyesinde oturacak.

İddia makamının çok güçlü bir giriş yaptığı kıran kırana geçen ilk celsede, ABD Federal Savcılığının 17 Aralık operasyonunu kullanması dikkat çekerken, Atilla’nın avukatlarının da 4 yıl önce kapatılan bir dosyadan elde edilen delilleri kullanılamayacağını kaydetti.

17 Aralık’taki soruşturmanın yolsuzluğa bulamış yetkililerce kapatıldığını ileri süren iddia makamı, 17 Aralık’ta görev alan ve Türkiye’den kaçan eski bir “Türk polisi”nin ifade vereceğini duyurdu.

Mahkemede savcılar Atilla’ya yönelik suçlamayı şöyle sıraladı: “ABD Hazine Bakanlığı’nı dolandırmak için örgüt kurma Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası’nı (IEEPA) delmek için örgüt kurma Bankacılık sisteminde sahtekarlık yapma Bankacılık sisteminde sahtekarlık yapmak için örgüt kurma Kara para aklama Kara para aklamak için örgüt kurma.”

Sarraf çarşamba günü tanık sandalyesinde

İddia makamı Başsavcı Yardımcısı David Denton İran’a yaptırımları konu alan ABD yasasını delmekle suçlanarak 90 yıl hapis cezasıyla yargılanan Sarraf’ın hakkındaki suçlamaları kabul ederek savcılıkla yaptığı “savunma anlaşması” (Plead guilty) kapsamında tanıklık yapmak üzere duruşmaya çıkacağını bildirdi.

Sarraf çıkarıldığı ön celselerde “ABD’yi dolandırmak, İran ambargosunu ihlal etmek, bankacılık sahtekarlığı ve karapara aklama” başta olmak üzere 7  ayrı suçlamadan hakkında 90 yıla kadar hapis ve 50 milyon dolar para cezası istenen  Sarraf’ın yarınki (çarşamba) duruşmada tanık saldalyesinde oturacak.

26 Ekim’de gizli bir duruşmaya çıkarıldığı öğrenilen Sarraf’ın cuma gününe kadar 3 gün tanık kürsüsünde ifade vereceği bildirildi.

Hakim davanın erteleme talebini reddetti

Berman, Atilla’nın avukatlarının davanın ertelenmesine ilişkin talebini reddetti.

Berman daha sonra yaptığı açıklamada, davanın ilk sanığı olan ve bir süre gözaltına tutulurken, cezaevi kayıtlarından çıkartılan Türk işadamı Rıza Sarraf’ın suçunu itiraf ettiğini bildirdi.

Atilla’nın avukatları “Mahkemeye sunulan belgeler altında gömülü kaldıklarını” içeren bir dilekçeyle davanın asıldan görüşülmesinin iki hafta ertelenmesi talebinde bulunmuş, iddia makamı avukatların isteğinin “kurallara uygun olarak haksız zaman kazanma girişimi” olduğunu ileri sürmüştü.

Savunma avukatları Sarraf ve Süleyman Aslan’a yüklendi

Atilla’nın sanık sandalyesinde yargılandığı davada savunma avukatları Eski Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan ve hakkındaki suçlamaları kabul ederek savcılıkla anlaşma yaptığı belirtilen Sarraf’a yüklendiler.

Savunma avukatları, iddia makamının 17 Aralık’a sahip çıkan açıklamalarına tümden itiraz yerine, Atilla’nın Türkiye’de 17 Aralık’ta bile yargılanmadığını belirterek, Süleyman Aslan’ın Sarraf’tan rüşvet aldığını ve asıl suçlunun Aslan olduğunu ileri sürdüler.

Atilla’nın avukat ekibi savunmasında tüm yolsuzluğa bulaşanın, işin mimarı olarak İran çıkarına “ekonomik cihat” yapanın Sarraf olmasına karşılık suçlananın “bir banka memuru Mehmet Hakan Atilla” olduğunu ifade ettiler.

Bu arada avukatlar ayrıca, Türkiye’de 4 yıl önce kapatılan bir dosyadan nasıl elde edildiği belli olmayan delillerin ABD mahkemesinde kullanılmasına yönelik “Aynısını Amerikalı savcılar başka ülkede yapsa ne düşünürsünüz” sorusunu yöneltti.

İran’a yönelik yaptırımları ihlal etmek için gizli tertipte bulunmak ve kara para aklama dahil hakkındaki 7 suçlamanın tümünü kabul eden Sarraf’a yönelik, gözaltındayken hapishanede gardiyanına rüşvet karşılığında Sarraf’a yemek, ilaç, içki ve kadın temin etme iddiası da yöneltildi.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>