BM’den cami saldırısına kınama ve İsrail-Hizbullah çatışması uyarısı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISHJOURNAL) – Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Mısır’da camiye düzenlenen saldırıyı en sert şekilde kınarken, Hizbullah ile İsrail arasında yeni bir çatışma yaşanma olasılığının arttığı uyarısında bulundu.
BM Genel Sekreteri Guterres, Mısır’ın Kuzey Sina eyaletindeki Ravda Camisi’ni hedef alan ve 235 kişinin ölümü, 100’den fazla kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan saldırı nedeniyle özel taziye mesajı yayınladı.

Saldırıyı en güçlü şekilde kınayan Guterres, olayda hayatını kaybeden kurbanların aileleri ile birlikte Mısır devleti ve halkına en derin taziyelerini sunarak, yaralılara acil şifalar diledi.

Genel Sekreter mesajında, bu korkunç saldırının sorumlularının en kısa sürede adalet önüne çıkarılmaları çağrısında bulundu.

BM Güvenlik Konseyi de basın açıklamasıyla kınadı

Kasım ayında İtalya’nın Dönem Başkanlığını yaptığı BM Güvenlik Konseyi de, İtalya’nın BM Daimi Temsilcisi Sebastiano Cardi tarafından yapılan basın açıklamasıyla “tiksindirici ve korkakça” olarak nitelendirilen saldırıyı en sert şekilde kınandı.

Saldırının kurbanlarının yakınları ile Mısır halkına taziye dilekleri sunulan açıklamada, terörizmin uluslararası barış ve güvenliğe yönelik en ciddi tehditlerden birisi olduğu kaydedildi.

Saldırının failleri, planlayıcıları, mali destek sağlayanların yakalanıp yargı önüne çıkarılmasının gereğinde değinilen açıklamada, terörle mücadelede Mısır ile işbirliği içinde olunacağı kaydedildi.

Olası İsrail-Hizbullah çatışması uyarısı

Genel Sekreter Guterres, BM Güvenlik Konseyine sunulan ve Hizbullah’a silah transferinin “düzenli olarak” sürdüğünü gösteren rapora, Hizbullah üyeleri ile İsrailli yetkililerinin tehditkar söylemlerine atıfta bulunarak, bunların “yanlış anlaşılma ve çatışmayı tırmandırma riskini artırdığını” bildirdi.

Guterres, 2006 yılında savaşa giren taraflara “daima itidalli hareket etme” çağrısı da yaptı.

Hizbullah ile İsrail arasında 2006’daki savaşı sona erdiren BM kararında, Hizbullah ve Lübnan’daki diğer tüm militanlardan silahsızlanmaları ve seferberliği kaldırmaları öngörülürken, kararla 10 bin 700 kişilik BM Barış Gücü (UNIFIL) İsrail sınırı yakınındaki Hizbullah’ın silah bulundurmaktan men edildiği yasaklandığı bölgede güvenliği sağlıyor.

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.