Published On: Sat, Nov 25th, 2017

ABD Başkanı Trump’tan Türkiye’ye terörle mücadelede tarihi söz

Share This
Tags

ABD Başkanı Trump ile Cumburbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı tarihi telefon görüşmesinde, Trump’ın Türkiye’ye terörle mücadelede destek sözü verdiği bildirildi.

NEW YORK – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump’ın gerçekleştirdikleri telefon görüşmesinde iki lider, DEAŞ, PKK, FETÖ ve benzeri örgütler dâhil, tüm terör örgütlerine karşı birlikte mücadele etme konusunda anlaştığı bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, iki liderin görüşmesinde “Türkiye ve ABD ilişkilerinin güçlendirilmesinin önemine değinen iki lider DEAŞ, PKK, FETÖ ve benzeri örgütler dâhil, tüm terör örgütlerine karşı birlikte mücadele etme konusunda mutabık kalmışlardır” denildi.

Görüşmeye ilişkin ilk açıklamalardan birini yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, “Sayın Trump da net bir şekilde talimat verdiğini bundan sonra YPG’ye silah verilmeyeceğini esasen bu saçmalığa daha önceden son verilmesi gerektiğini net bir şekilde söylemiştir” ifadesini kullanmıştı.

ABD’de Türkiye’nin güneyindeki bölücü terörist gruplar ile FETÖ gibi terör örgülerine destek, ABD Başkanı Donald Trump’ın başkanlığından önce Demokrat Parti döneminde başlarken, bu destek Demokrat Partili eski Başkan Barack Obama döneminde devam etmiş ve Demokrat Parti’nin Trump’a karşı başkan adayı Hillary Clinton da Başkan olması halinde aynı desteği açık şekilde her fırsatta artıracağını seçim sözü olarak dile getirmişti.

Cumhurbaşkanlığının Trump-Erdoğan görüşmesine ilişkin açıklamalda şunlar kaydedildi:

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Sayın Donald Trump arasında bu akşam bir telefon görüşmesi gerçekleşmiştir.

Türkiye ve ABD arasındaki ikili konuları ele alan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump, Suriye krizi ve bölgesel konular hakkında görüş teatisinde bulunmuşlardır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Soçi zirvesi hakkında ABD Başkanı Trump ile bilgi paylaştığı görüşmede, terörle mücadele üzerinde de durulmuştur.

Türkiye ve ABD ilişkilerinin güçlendirilmesinin önemine değinen iki lider, DEAŞ, PKK, FETÖ ve benzeri örgütler dâhil, tüm terör örgütlerine karşı birlikte mücadele etme konusunda mutabık kalmışlardır.”

ABD Büyükelçiliğinden görüşmeye ilişkin açıklama yapıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Donald Trump ile yaptığı görüşmeye ilişkin ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nden bir açıklama geldi.

Açıklamada; “Liderler aynı zamanda, ABD’den askeri ekipman alımını da görüşmüşlerdir” ifadesine yer verildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“ABD Başkanı Donald Trump bugün Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir telefon konuşması gerçekleştirmiştir. Görüşmede Başkan Trump, başta terörün her çeşidiyle mücadele ve bölgesel istikrarın güçlendirilmesi olmak üzere, ABD ile Türkiye arsındaki strateij ortaklığı bir kez daha teyit etmiştir. Suriye konusunda iki lider, BM Güvenlik Konseyinin 2254 sayılı kararının uygulanması ve bu ülkedeki iç savaşın barışçıl yollarla çözümü için BM liderliğindeki Cenevre sürecinin desteklenmesinin önemini konuşmuşlardır.

Başkan Trump ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, insani krize son verilmesi, yerlerinden edilen Suriyelilerin evlerine dönmesine izin verilmesi ve kötü niyetli müdahalelerden, teröristlerin barındığı bölgelerden arınmış, birleşik bir Suriyenin istikrarını temin edilmesi ihtiyacının altını çizmiştir. Daha önceki politikamızla da tutarlı bir şekilde Başkan Trump, Cumhurbaşanı Erdoğanı Suriyede sahalardaki ortaklara verilen askeri yardımla ilgili bekleyen düzenlemelerin yanı sıra, şimdi Rakkadaki savaşın tamamlandığı, IŞİDin bir daha geri dönmeyeceğini temin edecek şekilde istikrar aşamasına doğru ilerlendiği konularında bilgilendirmiştir.”

‘Askeri ekipman alımı görüşüldü’

Açıklamada liderlerin aynı zamanda, ABD’den askeri ekipman alımınını da görüştükleri kayedildi.

Hassas güdümlü füzeler ve mercek sistemleri ile TSK’nın kullandığı bazı tipteki tank mermileri, zırhlı personel taşıyıcıları ve makineli tüfek mermileri alma talebinin yanı sıra, İHA ve SİHA’larla ilgili talepleri vardı. ABD Kongresi’nden onay çıkmayınca Türkiye kendi İHA ve SİHA’larını geliştirerek kullanmaya başladı. Ancak İHA ve SİHA’larda kullanılan hassas kamera ve mercek sistemlerinin gelişkin tipleri ABD ile Kanada tarafından üretiliyor. İhtiyaç duyulan bu sistemler hedefi bütün açıklığıyla ortaya koyuyor ve en gelişkin tipleri ABD ile Kanada tarafından üretiliyor.

Türkiye, TSK’nın genel maksat helikopteri ihtiyacı için ABD’li Sikorsky firması ile Nisan 2011’de görüşmelere başladı ve Şubat 2014’te 109 helikopter alımı için sözleşme imzaladı. Sözleşmeye göre, aynı sayıda helikopter Türkiye’de de üretilecek ve satılacaktı. ABD Kongresi, uzun süre bu satışa izin vermedi. 2020’de teslimatının yapılması planlanan helikopterle ilgili görüşmeler sürerken, Türkiye, ATAK Helikopteri projesini tamamladı ve 2014’te hizmete soktu. Halen Sikorsky’den yedek parça alımı yapılıyor.

Bu arada, Türkiye’nin Perry sınıfı fırkateyn talebi de söz konusu iken, bu talep “acil kalemler” arasında sayılmıyor.

 Beyaz Saray’ın görüşmeye ilişkin açıklamasında ise şunlar kaydedildi:

“Başkan Donald Trump bugün Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefonda görüştü.

Başkan Trump, Türkiye ile ABD arasındaki stratejik ortalığın, özellikle terörizmin her haline karşı mücadele ve bölgesel istikrarın güçlendirilmesi açısından önemini tekrarladı.

Suriye konusunda iki lider Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararının uygulanmasının ve bu ülkede devam eden iç savaşın barışçıl çözümü için BM öncülüğünde devam eden Cenevre sürecinin desteklenmesinin önemini görüştüler.

Başkan Trump ve Cumhurbaşkanı Erdoğan insani krizin sonlandırılması, Suriyelilerin evlerine dönmesine izin verilmesinin ve hem kötü niyetli müdahalelerden hem de teröristler için güvenli bölgelerden arındırılmış birleşik bir Suriye’nin istikrarının sağlanması ihtiyacını vurguladılar.

Rakka’daki savaşın tamamlanmasının ardından DEAŞ’ın geri dönemeyeceği bir istikrar aşamasına doğru ilerlerken Başkan Trump daha önceki politikamızla tutarlı olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Suriye’de sahadaki ortaklarımıza verilen askeri destek konusunda olması beklenen düzenlemelerle ilgili bilgi verdi.

İki lider ABD’den askeri teçhizat alımını da görüştüler.”

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>