Published On: Sat, Nov 18th, 2017

Ulukaya’dan Türk girişimcilere çağrı: “Hayallerine inan, adım at”

ABD’de Chobani markasıyla yoğurt sektöründe büyük bir trend oluşturarak pazarın büyümesine katkı sağlayan başarılı iş insanı Hamdi Ulukaya şimdi de girişimcilik tecrübesini Türkiye’den gelen gençlere aktarmak için başlattığı “Hamdi Ulukaya Girişimi”yle doğup büyüdüğü topraklara hizmet ediyor

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Ünlü iş isanı Hamdi Ulukaya’nın kendi adıyla başlattığı Hamdi Ulukaya Girişimi’nin (HUG) New York Üniversitesi’nde düzenlediği toplantıda Türkiye’nin girişimci potansiyeli ele alınarak, bu potansiyeli harakete geçirmenin formülü arandı.

ABD’de Chobani markasıyla yoğurt sektöründe büyük bir trend oluşturarak pazarın büyümesine katkı sağlayan ünlü Türk işadamı Ulukaya, Türkiye’nin girişimcilik potansiyelini harekete geçirebilmek için kolları sıvadı.

selcuk_sirin_hamdi_ulukaya_turkishjournal

Bu amaçla Ulukaya’nın öncülüğünde gerçekleştirilen HUG, Türk akademisyen Selçuk Şirin’in de katılılarıyla New York Üniversitesi’nde (NYU) 500’e yakın kişinin katıldığı bir toplantı düzenledi.

“Hayallerine inan, adım at” çağrısının yapıldığı toplantıda, Türk gazeteci Cüneyt Özdemir’in yönettiği bir de panelde Türkiye’nin girişimcilik potansiyelini nasıl harekete geçirilebileceği ele alındı.

Kısaca HUG

HUG karşılıksız bir destek programında iki farklı destek söz konusu. Birinci destek, programı henüz bir şirketi olmayan ama girişim hayali kuran gençleri keşfedip onlara destek olmayı hedeflerken, ikinci destek programında var olan “startup”ları dünyaya açma hedefi bulunuyor. Programın ilk senesinde 3 bin 500 başvuru arasından seçilen 24 girişimci adayı genç, ilk program için New York’a gelmişti. Startup destek programı için de 400 başvuru arasından 6 şirket seçilerek İstanbul ve New York’ta gerçekleştirilen programa katılmıştı.

Ulukaya başlattığı HUG’a, 5 yılda 5 milyon dolarlık bir bütçe ayırdı.

Ulukaya kimdir?

hamdi_ulukaya

1972’de Erzincan’ın İliç ilçesinde doğan Ulukaya, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ve New York’taki Albany Üniversitesi’nde eğitim gördü.

Kurduğu yoğurt firması Chobani’yi ABD’de ülkenin en hızlı 1 milyar dolar bariyerini aşan şirket yapan başarılı bir iş insanı Ulukaya, Fast Company adlı trend dergisine kapak olurken, ABD’nin en çok izlenen TV programı “60 Minutes”e ana dosya konusu olarak katıldı. Time dergisinin “En Etkili 100 İsim” arasına da giren Ulukaya ABD Eski Başkanı Barack H. Obama tarafından Beyaz Saray’da ağırlanmıştı. Ulukaya, Obama’nın yeni kurduğu Obama Vakfı’nın geçen haftaki Chicago’daki kuruluş toplantısının ana konuğu olmuştu.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>