Published On: Sat, Nov 18th, 2017

Harvard Üniversitesi Sabri Ülker Araştırma Merkezi’nde kolesterola karşı çığır açacak keşif

Türk bilim insanı Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil, tıp dünyasına çığır açacak kolesterola karşı bir sistem keşfetti.

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Harvard Üniversitesi Genetik ve Kompleks Hastalıklar Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil, kolesterolün zararlı etkilerine karşı hücreleri savunan bir sistem keşfetti.

Harvard Üniversitesi bünyesinde genetik ve kompleks hastalıklar üzerine araştırmalar yapan Sabri Ülker Metabolik Araştırmalar Merkezindeki Prof. Dr. Hotamışlıgil başkanlığındaki  araştırma ekibinin uzun süredir üzerinde çalıştığı araştırmadan bilim dünyasını heyecanlandıran bir sonuç elde edildi.

Kolesterole bağlı hastalıklarla mücadelede yeni yöntemlerin geliştirilmesi öngören sistem,  dünyanın önde gelen bilimsel dergisi Cell’de yayınlandı.

Keşfedilen sistem, hücre içerisinde yükselen kolesterol seviyelerinde uyarı veren ve kolesterolün zararlı etkilerine karşı hücreleri savunuyor.

Hotamışligil keşfini şu ifadelerle dile getirdi:

“Kolesterolün azalmasına karşı devreye giren düzenleyici mekanizmanın açığa çıkarılması 1985 yılında Nobel Ödülü’ne layık bulunmuş ve mevcut tedavi araçlarının geliştirilmesinde anahtar rol oynamıştı. Ancak bugüne kadar hücredeki kolesterol miktarı yükseldiğinde bunu direkt olarak algılayıp bir alarm ve savunma sistemini harekete geçiren mekanizma ise henüz keşfedilmemişti. Yükselmiş kolesterol, hücresel seviyede daha da tehlikeli olup toksisite, inflamasyon ve sonuçta hücre ölümüne kadar giden sorunlara neden olmakta. Bu nedenle hücrenin kolesterol seviyesindeki yükselişe karşı korunması elzemdir; bizim çalışmamız da bu düzenleyici ve koruyucu mekanizmasının keşfini sağladı.”

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>