Published On: Wed, Nov 8th, 2017

ABD’deki seçimlerde zafer Demokratların: Blasio 2. defa New York Belediye Başkanı

Share This
Tags

– Demokrat Parti’nin yenilikçi adayı New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, Cumhuriyetçi Başkan Trump memleketinde belediye başkanlığı görevine yeniden seçildi

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD’nin New York kentinde, Demokrat Parti’nin yenilikçi adayı Belediye Başkanı Blasio kente bağlı beş ayrı bölgede oyların yüzde 65,5’ini almayı başararak, ikinci defa belediye başkanlığına seçildi.

Toplamda seçmenlerden 726,361 oy alarak zafere ulaşan Blaiso’nun en güçlü rakibi Cumhuriyetçi partiden 302,742 seçmenin oyunu alan Yunan kökenli kadın aday Nicole Malliotakis oldu. Malliotakis’in oy yüzdesi 25,8 olarak gerçekleşirken, Staten Island’ta oyların yüzde 75’ini kazandı.

Manhattan, Brooklyn, Queens ve Bronx bölgelerinde ise Blasio’nun üstünlüğü dikkat çekti.

Zaferinin ardından bir konuşma yapan New York Belediye Başkan de Blasio ABD Başkanı Donald Trump’a eleştirilerde bulundu.

Blasio konuşmasında şunları kaydetti:
“New York kenti Beyaz Saray’a da bir mesaj gönderdi. Sayın Başkan New York’un değerlerinden vaz geçerseniz kazanamazsınız. Eğer memleketiniz olan kentin değerlerine sırt çevirseniz, memleketiniz olan bu kent savaşır” dedi.

Demokratların büyük zaferi

Demokrat Partili adaylar, bir dizi eyalet ve kentte yapılan seçimlerde zaferle çıkarken, Başkan Donald Trump dönemindeki ilk büyük seçim zaferine imza attılar.

Virginia ve New Jersey’daki valilik seçimlerini Demokrat adaylar kazandı.

Virginia’da Ralph Northam, New Jersey’de de Phil Murphy’in vali olarak seçildiği yarışta, New Jersey’de Sheila Oliver, New Jersey’nin tarihindeki ilk siyah kadın vali yardımcısı olmayı başardı.

Minneapolis kentinin yerlisi Andrea Jenkins de, kentin belediye meclisine seçilirken, ülkede bir devlet makamına seçilen, eşcinsel kimliğini gizlemeyen ilk siyah aday oldu. Danica Roem de ABD’de bir eyalet meclisine seçilen ilk açık eşcinsel kişi olarak tarihe geçti.

Demokratlar,  Oregon ve California eyaletlerinde olduğu gibi Washington eyaletinde de kongrenin her iki kanadı ve valilik koltuğunu kazandı.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>