Published On: Sun, Nov 5th, 2017

ABD’de bir dini mabede yönelik en kanlı saldırı: 26 ölü

SAN ANTONIO (TURKISHJOURNAL) – ABD’nin Teksas eyaletinin San Antonio kentinde, ABD Başkanı Donald Trump’ın Asya gezisinde bulunduğu sırasında bir kiliseye düzenlenen saldırıda en az 26 kişi hayatını kaybetti.

New York’taki saldırının hemen ardından silahlı bir saldırganın Sutherland Springs’de vaftiz kilisesinde ateş açması sonucunda en az 26 kişi yaşamını yitirdi. Ölenler arasında kilisenin papazının 14 yaşındaki kızı da bulunurken, papazın eşinin de saldırda yaralanan 30 kişi arasında olduğu kaydedildi. Yaralılardan bazılarının sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu bildirildi.

Saldırıyı düzenleyen saldırgan olay yerinden polisin açtığı ateş sonucunda hayatını kaybederken, saldırganın daha önce ABD ordusundan atılan 26 yaşındaki Devin Patrick Kelley adlı eski bir asker olduğu bildirildi.

ABD Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) ve yerel emniyet biriminin olayla ilgili soruşturması devam ediyor.

Saldırıyla ilgili açıklama yapan ABD Başkanı Trump, gelişmeleri Japonya’dan takip ettiğini belirtirken, Teksas Valisi Greg Abbot da yaptığı açıklamada, “Bu korkunç eylemin ayrıntıları hala araştırılırken, Cecilia ve ben bu şeytani eylemden etkilenen herkese dualarımızı göndermek istiyoruz” dedi.

ABD’de daha önce bir dini mabede  yönelik toplu katliam niteliğindeki saldırı, Dylann Roof adlı beyaz Amerikalı ırkçı bir genç tarafından, 17 Haziran 2015’te Emanuel Afrikan-Methodist Episcopal Kilisesi’nde gerçekleştirildi. Saldırıda 9 siyahi yaşamını yitirirken, saldırganın kanlı eylemin ardından bir internet sitesinde “ırkçı manifesto” yayınlamış, konfederasyon bayrağıyla birlikte ırkçı fotoğraflar paylaştığı ortaya çıkmıştı.

Türkiye’den taziye mesajı

Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Teksas eyaletindeki terör saldırısını kınayan bir açıklama yayınladı.

Bakanlığın yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“ABD’nin Teksas eyaletinde bir kilisede meydana gelen saldırıda onlarca kişinin hayatını kaybetmesinden ve birçok kişinin yaralanmasından büyük üzüntü duyduk. Saldırıyı şiddetle kınıyor, olayda hayatını kaybedenlerin ailelerine ve Amerikan halkına başsağlığı diliyoruz”

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>