Published On: Thu, Nov 2nd, 2017

Leyla ile Mecnun ABD’de kapalı gişe oynadı

Share This
Tags

– Müslüman dünyasının ilk operası Leyla ile Mecnun ABD’de kapalı gişe oynadı

NEW YORK (TURKISHJOURNAL) – Müslüman dünyasının ilk operası olarak kabul edilen Azerbeycanlı ünlü besteci Üzeyir Hacıbeyli’nin yazdığı ve Leyla ile Mecnun, ABD’de kapalı gişe oynadı.

Tüm Ortadoğu, Arap ve Türk dünyasından Hindistan’a kadar geniş bir coğrafyada bilinen bir aşk öyküsü olan “Leyla ile Mecnun” ABD’nin New York kentindeki ünlü Jazz at the Lincoln Center’da Amerikalıların yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Leyla ile Mecnun operasında, müzikleri bazen ağır folklorik ezgiler içermesine rağmen dönemine göre oldukça özgün ve çok sesli motiflerinin yanında, modern dansçıların semazenleri andıran yorumları dikkat çekti.

Amerikalı dansçı Mark Morris’in yönetmenliğindeki operada, sahnenin merkezinde oturan, İpek Yolu Topluluğu’ndan (Silk Road Ensemble) Asım Kasımov ve kızı Fargana Kasımova’nın güçlü seslendirmesi ve modern dansçıların
Semazenleri andıran Sufi yorumları Amerikalılardan büyük alkış topladı.

1913’de ilk defa Bakü sahnelenen “Arşın Mal Alan” operetiyle tanınan ve Azerbaycan Milli Marşını besteleyen ünlü müzisyen Hacıbeyli’nin yazdığı İslam dünyasının ilk operası olarak anılan Leyla ile Mecnun’un galası 25 Ocak 1908’de yapılmıştı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>