Published On: Sat, Jun 17th, 2017

Hülya Koçyiğit: İyi ki böyle bir milletin evladıyım

Share This
Tags

NEW YORK (AA) – Selçuk Acar-  New York’ta akciğer ameliyatı olan ve hastaneden taburcu olduktan sonra Central Park’ta sağlık yürüyüşüne çıkan Türk sinemasının efsane ismi Hülya Koçyiğit, hastalığı sırasında kendisine dua ve iyi dilek mesajlarıyla destek olan dost ve hayranlarına teşekkür etti.

New York’ta akciğer kanseri teşhisi konan ve 22 Mayıs’ta New York-Presbyterian Hastanesi’nde ameliyat edilen Hülya Koçyiğit, nekahat döneminde Central Park’ta eşi Selim Soydan ile birlikte çıktığı sağlık yürüyüşünde Anadolu Ajansı muhabirinin sorularını yanıtladı.

Sevgi, aile ve insani değerlerin öne çıktığı, sosyal içerikli filmlerdeki rolleriyle Türk sinemasının efsane ismi Koçyiğit, AA muhabirine yaptığı açıklamada, haziran ayı ortasında Türkiye’ye döneceğini bildirdi. Koçyiğit, “Allah izin verirse 1 hafta sonra inşallah uçak yolculuk yapabileceğim. Bu nekahat dönemini parkta yürüyerek geçiriyorum. Çünkü doktor sık yürümemi tavsiye etti.” dedi.

Kendisini yalnız bırakmayan eşi Fenerbahçeli eski milli futbolcu Selim Soydan ise, yaşadıkları zor günlerle ilgili “Arayanlara cevap vermek bana düştü. Fakat çok zor bir dönem geçirdik. Allah’a çok şükür bugünleri gördük. Allah’a bin şükür etmekten başka bir çaremiz yok.” diye konuştu.

Kendisini yanlız bırakmayanlara teşekkür

Koçyiğit, yaşadığı rahatsızlığın tedavisi sırasında dua ve iyi dilek mesajlarıyla kendisine destek olanlara minnettarlığını dile getirdi. Koçyiğit şöyle devam etti:
“Ben öylesine vefalı, öylesine sanatçıya saygı duyan, vefa duyguları yaşayan bütün millete, aslında başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Hanımefendi’ye, Sayın Başbakanımıza ve arayan birçok bakanlarımıza, birçok siyasilere, iş adamlarına, sanatçı kardeşlerime, sporculara minnettarım. Beni en duygulandıran, beni var eden, yıllarca gönlünde bana yer açan bütün seyircilerime yürekten teşekkür ediyorum.”

Koçyiğit, “İyilik dilekleri, şifa dilekleri dualarıyla öylesine bir güç verdiler ki bana, kendime olan güvenimi o kadar artırdılar ki, belki de bu kadar çabuk iyileşmem bu dualar sayesinde. Onun için minnettarım. Şükrediyorum ve ‘iyi ki böyle bir milletin evladıyım’ diyorum. Bu kadar vefalı, bu kadar içten, candan sevgisini gösteren bir milletin. Çok çok mutluyum.” ifadelerini kullandı.

Koçyiğit, “O kadar büyük bir sevgi ve iyi niyet dilekleri aldım ki minnet doluyum, şükran yüklüyüm. Beni düşünen, benim için dua eden bütün sevdiklerime, Türk milletine yürekten teşekkür ediyorum. Onların sayesinde daha çabuk iyileşeceğime inanıyorum. Umduğumdan, beklediğimden çok daha fazla ilgi gösterdi. Başta Cumhurbaşkanımızın araması bana gerçekten çok güç verdi. Herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Kanser teşhisinin nasıl konduğunu anlatan Koçyiğit şunları söyledi:
“Kızım maalesef göğüs kanseri olmuştu. O dönemde benim de doktora görünmemi tavsiye etmişti ve o dönemde çekilen tomografi de küçük bir nodüle rastlanmıştı. Doktor bunun takip edilmesi gerekir, ilerde daha farklı bir görüntüye dönebilir dedi ve her 6 ayda bir beni buraya davet etti. İki senedir 6 ayda bir geldim. Fakat bu seferki tomografide, ne yazık ki maalesef, istenmeyen, beklenmeyen bir neticeyle karşılaştık. Kanser teşhisi konuldu. Doktor ‘hemen ameliyat edersem, iyi olur çünkü baştan yakaladık’ dedi. Dolayısıyla mecburen burada kaldık. Neredeyse bir buçuk aya yakın buradayız.”

“Çok zor bir dönem geçirdik”

Koçyiğit’in eşi Selim Soydan, yaşadıkları zor günlerle ilgili, “Arayanlara cevap vermek bana düştü. Fakat çok zor bir dönem geçirdik. Allah’a çok şükür bugünleri gördük. Allah’a bin şükür etmekten başka bir çaremiz yok” şeklinde konuştu.

Soydan, “Çok zor bir dönem geçirdik. Hayatta böyle zorluklar oluyor. Olacak da. İnsanoğlu nefes aldığı sürece çok dua etmesi lazım. Herşeye dua etmesi lazım.” ifadelerini kullandı.

Ünlü oyuncu Koçyiğit ise bu konuda, “Evet şükretmesini bilmek lazım. Sağlıklı bir nefes kadar değerli bir şey yok hayatta. Tüm hastalara ben de bütün kalbimle şifa diliyorum bu mübarek günlerde.” diye konuştu.

Koçyiğit, “Ülkenizden uzakta daha hassas oluyorsunuz. Ülkenizle ilgili her şey sizi etkiliyor, daha yakından etkiliyor. Maalesef Türkiye olarak epey bir zor dönemden geçiyoruz. Ülkemiz üzerinde ne yazık ki istemediğimiz oyunlar oynanıyor. Ama biz milletçe bunun farkındayız ve bunun üstesinden geleceğimize inanıyorum. Önemli olan bir olmak. Beraber olmak. Birlikte güç olduğumuzu dünyaya ispat edebilmek. Esas bizim birliğe ihtiyacımız var. Bir birimizi anlamaya dinlemeye, bir birimizle yaşamaya saygı göstermeye ihtiyacımız var.” dedi.

“İnşallah sağlıkla aileme sevenlerime kavuşurum”

Sevginin en büyük ilaç olduğunu belirten Koçyiğit, “İnşallah sağlıkla aileme sevenlerime kavuşurum” temennisinde bulundu.

Ameliyattan sonra gördüğü ilgiye ilişkin olarak Koçyiğit, “Sevenlerim şifa dilekleri gönderiler. ‘Sizin için dua ediyoruz. Siz bizim için çok değerlisiniz. Bize lazımsınız. Daha uzun yıllar size ihtiyacımız var.’ dediler. Çok fazla güzel sözlerle karşılaştım. Bütün arkadaşlarım, bütün sanat camiası aradı. Bizim buradaki devlet görevlilerimiz de çok hassasiyet gösterdiler. Büyükelçimiz, konsolosumuz hepsi ziyaretime geldiler. Bana gurbette olduğumu hissettirmediler. Onun için çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Türkiye’de en çok ailesini ve sevdiklerini özlediğini belirten  Koçyiğit, “Tabii çok büyük bir ameliyat geçirdim. Kolay değil, çabuk  toparlanamayabilirim aylar sürebilir ama bu sevgi, bu dayanışma gücü, bir an önce  iyileşmemi sağlayacak diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>