Published On: Tue, Jun 6th, 2017

Cenevre’deki Kıbrıs Konferansı haziranın ikinci yarısında

Share This
Tags

NEW YORK (Turkishjournal) – Ali Çınar – Kıbrıs görüşmelerinde Cenevre’nin yolu açıldığı ve konferansın haziranın ikinci yarısında yapılacağı bildirildi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in davetiyle, Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis’in katılımıyla BM’de gerçekleşen görüşmede ön koşulların ortadan kalktığını ve Cenevre’de yapılacak Kıbrıs Konferansı’nın yolunun açıldığını söyledi.

Akıncı Türk gazetecilere yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Bizim bu çabamıza rağmen maalesef bu yanlış tavırdan vazgeçilmemişti. Sayın Genel Sekreter’in davetiyle gerçekleşen dün akşamki görüşmede akıl yolunda buluşuldu, mantık çizgisinde buluşuldu, ön koşullar ortadan kalktı, dolayısıyla Cenevre’nin yolu da açılmış oldu. Ortak açıklama metninde de görüleceği gibi elbette güvenlik ve garantiler de ele alınacak ve görüşülecek ama paralel bir süreçte diğer tüm açıkta kalan konular da ele alınacak. 5’li olarak toplanıldığında güvenlik ve garantiler konuşulacak, diğer konularda iki toplumun ele alacağı konulardır. Zaten başından beri de kurgu buydu.”

“Son fırsatın çok iyi değerlendirilmesi gerekiyor”

Cumhurbaşkanı Akıncı konuşmasına şöyle devam etti:

“Biz Kıbrıs’da adil, eşitlikçi, herkesin güven içinde yaşayabileceği bir çözümün peşindeyiz. Bu nedenle haziran ayında yer alacağı açıklanmış olan ve tabii ki gününün garantör ülkelerle de konuşularak tespit edileceği bu son fırsatın çok iyi değerlendirilmesi gerekir diye düşünüyorum. Son fırsat diyorum çünkü federal çözüm için yıllardır konuşuluyor, gayret ediliyor ve artık toprakta da ileri adımların atılabildiği, güvenlik garantileriyle ilgili konferansların toplanabildiği bir noktaya geldik.

“Türkiye’ye teşekkür”

Konuşmasında gelinen noktada Türkiye’nin katkısına değinen Akıncı şunları kaydetti:

Bu noktaya gelmek Kıbrıs Türk tarafının ve Türkiye’nin ciddi gayretleriyle oldu, bunun da altını çizmek istiyorum. Bu çerçevede bugüne kadar ve özellikle son dönemde yakın istişare içinde olduğumuz Türkiye Cumhuriyeti’nin hükümetlerine verdikleri destekten dolayı da teşekkür etmek isterim.”

Kıbrıs Özel Danışmanı Eide:

Akıncı’nın ardından BM Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenleyen BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide de Cenevre’deki Kıbrıs Konferansı’nın haziranın ikinci yarısında yapılacağını söyledi.

Eide, Kıbrıs Konferansı’nın yeniden yapılmasına kararı nedeniyle, “Bu noktaya geldiğimiz için mutluyuz ama daha yapılması gereken çok iş var.” açıklamasında bulundu.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Kıbrıslı liderler arasındaki görüşmenin “samimi ve dürüst” bir havada gerçekleştiği bilgisini veren Eide, Türkiye, Yunanistan, Birleşik Krallık ile Avrupa Birliği’nden yetkililerle de görüşüldükten sonra konferans tarihinin netleştirileceğini kaydetti.

Eide ayrıca, “Cenevre Konferansı büyük ihtimal haziran ayının ikinci yarısında yapılacak.” dedi.

Konferansın ne kadar süreceğine ilişkin soruya ise “açık uçlu” cevabını veren, Türkiye ile iyi ve derin bir diyalog yürüttüklerini belirtti.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>