Published On: Tue, Jun 6th, 2017

Blasio, şehitlere adanan iftarda Müslümanları rezidansında ağırladı

Share This
Tags
NEW YORK  (TURKISH JOURNAL) – New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, New York’taki Müslüman toplumunu, Türk restoranı Ali Baba Terrace’ın, 15 Temmuz ve Şırnak şehitlerinin ruhuna adadığı iftarda Başkanlık rezidansında ağırladı.

New York’ta eski Belediye Başkanı Michael Bloomberg döneminde başlayan ve Bill de Blasio döneminde de devam eden Müslüman toplum temsilcilerinin başkanlık rezidansındaki iftar programının yemeklerini bu yıl da New York’taki Türk restoranı Ali Baba Terrace yaptı. Restoranın sahibi Ali Rıza Doğan, bu yılki yemeği 15 Temmuz şehitleri ve Şırnak’ta şehit olan askerlerin ruhlarına hediye ettiğini açıkladı.

blasio_alibaba

New York Belediye Başkanı Blasio ve eşi Chirlane McCray, “Doğu Nehri”ne bakan resmi konutu Gracie Mansion’da 250’ye yakın kişiyi iftar programında ağırladı. Programa önceki yılki katılım ise 160 kişi olarak gerçekleşti.

Bloomberg döneminde başlatılan camilerin izlenmesi programına son veren ve yıllardır Müslümanların hayali olan New York’taki resmi kurumlarda dini bayramlarda tatil ilan eden Blasio, Ramazan ayı başında da Müslümanların Ramazanını tebrik etmişti.

Türk restoranı Ali Baba Terrace dışında programın sponsorları arasında son bir kaç yıldır İslami Yardım ABD (Islamic Relief USA) kuruluşu, Zekat Vakfı (Zakat Foundation), Halklar Organizasyon Konseyi (Council of Peoples Organization- COPO) ve Vintage Gıda da yer alıyor. Ali Baba Terrace iftar programının başladığından bu yana aralıksız 10 yıldır, Gracie Mansion’da iftar yemeği veriyor.

Ezan ile başlayan programda Akşam namazının ardından iftar yemeğine geçildi. Daha sonra önce Chirlane McCray ve ardından eşi Belediye Başkanı Blasio davetlilere hitap etti.

“Selamün aleyküm” diyerek kürsüye gelen  Chirlane McCray “Burası halkın evi, burası sizin eviniz. Her zaman için hoşgeldiniz.” ifadesiyle 4’ncü defa Bill de Blasio ile birlikte iftar programına ev sahipliği yaptıklarını bildirdi. McCray, iftarın özellikle önemli bir dönemde, bir araya gelip dünyaya mesaj verme anlamında manalı olduğunu ifade etti.

McCray daha sonra eşini kürsüye davet ederken, eşi Blasio da kürsüdeki konuşmasına “Selamün aleyküm” diyerek başladı. Konuşmasında, “size imreniyorum, onur duyuyorum” diyen Blasio, Müslüman toplumuyla çalışmak isteyen çok kişinin bu etkinliğe katılmak istediğini söyledi.  Blasio, Ali Baba Terrace restorana ve diğer sponsorlara tek tek teşekkür etti.

Müslümanları korumak isterken katledilen iki Amerikalı için saygı duruşu

Oregon’da iki kişinin nefret suçu sonucunda hayatını kaybettiğini belirten Blasio, saldırı altındaki iki Müslüman kadını korumak için katledildiklerini hatırlattı. Blasio, “Onlar gerçek Amerikayı temsil ediyor. Onlar iki kahraman. İki iyi adam 300 milyona mesaj gönderdi.” diyerek, katılımcıları bu iki kurban adına saygı duruşuna davet etti.

Blasio, New York’un ülkenin en fazla müslüman nüfusa sahip kenti olduğunu belirtirken, “ülkenin en güvenli kentiyiz” dedi. Göçmenlerin New York’u daha güvenli ve güçlü yaptığına değinen Blasio, 900 müslüman polisin NYPD’de görev yaptığını ve okul sisteminde eğitim gören 100 binden fazla Müslüman çocuğun olduğunu söyledi. Blasio sözlerinin sonunda, “Ramazanınız mübarek olsun, selamün aleyküm” dedi.

İftar yemeğinde, Türkiye’nin New York Başkonsolosu ve konsolos yardımcılarıyla birlikte Türk toplumunun önde gelen temsilcileri de hazır bulundu.

New York Belediye Başkanı’nın rezidansındaki iftar yemeği, ülkede yeni yönetimin başa gelmesinden sonra, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın iftar yemeklerine son verdiği ve Trump yönetiminin Müslümanlara yönelik önyargılı tutumu nedeniyle ayrı bir önem arzediyor.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>