Published On: Mon, Jun 5th, 2017

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Haley’in Türkiye Gezisi

NEW YORK – Ali Çınar – ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Büyükelçi Nikki Haley, önce Ürdün ve sonra Türkiye’deki Suriye Mülteci Kamplarını ziyareti, ABD kamuoyudan büyük ilgi gördü.

Ürdün’deki gezisinden sonra Ankara’ya gelen Büyükelçi Haley önce Başbakan Binali Yıldırım ile görüştü.

Büyükelçi Haley Başbakan Binali Yıldırım’a Türkiye’nin 3 milyon Suriyeliye verdiği destek için teşekkür ederek ve Suriye’de kesin bir çözüme doğru ortak calisalarak, ABD’nin Türkiye’ye desteğinin artacağını dile getirdi.

Büyükelçi Haley, ABDnin Ankara Büyükelçisi John Bass’ın konutunda mülteciler konusunda çalışan Türkiye’deki BM Ajanslarının temsilcileri, STK temsilcileri ile kahvaltıda buluştu. Ayrıca Haley, Sürgünden Sanat adlı suriyeli sanatçıların sergisini gezerek, mülteci sanatçılarla yakından ilgilendi. Bu sergi ile ilgili detaylı bilgi ve sanatçıların eserlerini görmek için: https://tr.usembassy.gov/tr/sürgünden-sanat-sergisi/?_ga=2.152654654.64326164.1495720768-1466813185.1495720742

Aynı gün, ABD tarafından finansal desteklenen, Dünya Sağlık Örgütü, Sağlık Bakanlığı ve Ankara’daki Keçiören Belediyesi ortaklaşa hizmete sokulan Göçmen Hizmetleri Merkezi’ni ziyaret eden Büyükelçi Haley’e, Büyükelçi John Bass’ın yanısıra, Dünya Sağlık Örgütü temsilcileri eşlik etti. Göçmen Hizmetleri Merkezi, göçmenlerin sorunlarının dinlenmesi ve çözülmesi anlamında kurulmuş önemli bir birim olarak Ankarada hizmet ediyor.

Ertesi gün Adana ve Hatayı ziyaret eden Büyükelçi Haley, ABD tarafından finanse edilen, UNICEF, MEB ve AFAD tarafından desteklenen Şakir Paşa Ümran Ortaokulu’nun açılışını ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley yaptı, Suriye’li mülteci çocuklar ve mülteci öğretmenleriyle buluşan Haley, eğitim alanında Türkiye’de yapılanlardan mutlu olduğunu söyledi.

Büyükelçi Haley daha sonra Türkiye’de misafir edilen sığınmacılara verdiği desteği yerinde gözlemlemek üzere BM’in yük aktarma lokasyonunu ve Boynuyoğun mülteci kampına giderek multecilerle görüştü.

ABD’ye döndükten sonra Amerikan basına birçok demeç veren Haley, mültecilerin çoğunun kendi ülkelerine dönmek istediklerini gözlemlediğini aktardı. Haley, Trump Yönetiminin uluslarası örgütlere yardımın kesilmesi konusunda çok açıklama yapmazken, ABD Dışişleri Bakanlığı ve USAID’in yüzde 31 bütçesinin kesilmesi bekleniyor.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>