BM’de “Ekonomik Büyümenin Lokomotifi Yerel Kültür” konferansında Türkiye tanıtımı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (Turkish Journal) – Ali Çınar – New York’taki Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi’nde 21 Mayıs Dünya Kültürel Çeşitlilik Günü dolayısıyla düzenlenen “Ekonomik Büyümenin Lokomotifi Olarak Yerel Kültür”
adlı konferansta Türkiye’nin kültürel zenginlikleri de ele alındı.

Moderatörlüklerini John Jay College’den Prof Milton Allimadi ile fizyolojist Dr. Judy Kuriansky’nin yaptığı konferans  “Kültürel Çeşitlilikte Barış”, “Bilim ve Sanat” ve  “Kültürel Çeşitliliğin Turizme Olan Katkısı” olmak üzere 3 bölümden oluştu.

Jamaika’nın BM Daimi Temsilcisi Courtenay Rattray, Etiyopya’nın BM Daimi Temsilcisi Tekeda Alemu ve Surinam’ın BM Daimi Temsilcisi Henry L. MacDonald gibi BM Büyükelçilerinin katıldığı konferansın “Bilim ve Sanat” bölümünün konuşmacıları arasında, 2007 yılına kadar Harvard Tıp Fakültesi’nde kanser tedavileri üzerinde çalışmalar yürüten Irak Prensesi ve Kraliyet Uluslararası Bilim Akademisi Vakfı (RASIT) İcra Direktörü Dr. Nisreen El-Hashemite (Nesrin El Haşimi) ile dünyaca ünlü Perulu kadın sanatçı Grimanesa Amores da  yer aldı.

Konferansın “Kültürel Çeşitliliğin Turizme Olan Katkısı” bölümünde, Dünya Turizm Örgütü Başdanışmanı Khan Sarbuland ile birlikte Türk-Amerikan Ticaret ve Sanayi Odası (TACCI) Yönetim Kurulu Üyesi Mine Anlar ve Türk Hava Yolları (THY) New York Genel Müdürü Cenk Öcal da yer alarak, Türkiye’nin kültürel zenginlikleri ve seyahat konularında konuşma yaptılar.

Türkiye’nin kültürel zenginlikleri de ele alındı

Konferansın “Kültürel Çeşitliliğin Turizme Olan Katkısı” bölümünde söz alan TACCI  Yönetim Kurulu Üyesi Mine Anlar, Türkiye’nin tarihi ve kültürel zenginliklerine dikkati çekti.

Anlar sunumunda, Türkiye’nin birçok uygarlığın ve önemli tarihi figürlerin doğduğu yer olduğunu belirterek,
“Türkiye kültürel çeşitliliğin en önemli merkezlerinden biridir.” dedi.

Sunumunda bütün farklı kültürlerin ve medeniyetlerin izlerine Türkiye’de rastlamanın mümkün olduğunu belirten Anlar, farklı millet, kültür ve dinlerin yüzlerce yıl Anadolu’da bir arada yaşadığını söyledi.

Türk Hava Yolları New York Genel Müdürü Öcal

THY New York Genel Müdürü Cenk Öcal da konferansın “Kültürel Çeşitliliğin Turizme Olan Katkısı” bölümünde bir konuşma yaptı.

Konuşmasında, kültürel çeşitliliğin ve diyaloğun dünyada demokrasi ve barışın gelişmesinde önemli yer tuttuğunu belirten Öcal, seyahatin de kültürel çeşitlilik oluşturulması ve farklı kültürler arasında bağ kurulmasında son derece önemli rol oynadığını söyledi.

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.