BM’den tarihi tasarı: “Kültürel mirasın yok edilmesi savaş suçu olabilir”

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISHJOURNAL) – Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kabul ettiği yeni yasarıyla kültürel mirasın yok edilmesinin savaş suçu olabileceği uyarısında bulundu.

BMGK, cuma günü yaptığı toplantıda, oybirliği ile kültürel mirası kanunsuz şekilde yok etmesini kınayan bir tasarı kabul etti. Tasarı, DAEŞ, El Kaide ve diğer savaşçı grupların kültürel mirasa yönelik saldırılarının savaş suçu olabileceği uyarısında bulunurken, din, eğitim, sanat, bilim veya hayır amaçlı tarihi anıtlar, siteler ve binalara saldırı düzenleyenler ile yasadışı kazı, yağmalama ve çalıntı malların kaçakçılığını yapanların kınanıp, yargı önüne çıkarılması çağrısında bulunuyor.

Tasarının kabul edildiği toplantıda konuşan BM Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Jeffrey Feltman, oylanan tasarının “teröristlerin finanse edilmesinin engellenmesi için uluslararası işbirliğini güçlendirmeyi ve aynı zamanda tüm din, inanç ve medeniyetler için bir anlayış ve saygı sembolü olarak kültürel mirasın korunması amacını taşıdığı”nı söyledi.

Tasarıyı “tarihi karar” olarak diyen UNESCO Başkanı Irina Bokova ise, “Kültürel mirasın korunmasında barış ve güvenliğin önemi yeni bir biçimde tanımlandı” dedi.

Bokova, tasarıyla barış ve güvenliğin kültürel miras açısından öneminin yeniden kabul edildiğini ifade etti.

Gazetecilere yaptığı açıklamada, “Miras kimliğe aittir. Mirasın kasıtlı olarak imhası bir savaş suçudur. Kültürel temizliğin küresl stratejisinde bir savaş taktiği haline gelmiştir.” diyen Bokova, “bu yüzden kültürel mirasın savunulmasının insan hayatını korunmasından ayrı olamayacak bir güvenlik zorunluluğu olduğu”nu ifade etti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.