Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi usta diplomat Churkin hayatını kaybetti

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER – Ali Çınar – Rusya’nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Büyükelçi Vitaly Churkin,doğum günü 21 Şubat’a bir gün kala görev yaptığı New York’ta hayatını kaybetti.

Churkin’in 20 Şubat tarihinde, 65. yaşına girmeden bir gün önce yaşamını yitirdiği bildirildi.

Deneyimli diplomatın, makamında rahatsızlandıktan sonra kaldırıldığı NewYork-Presbyterian NYP/Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi’nde yaşamını yitirdiği kaydedildi.

Çalışma yerinde hayatını kaybeden diplomat 21 Şubat’ta 65. yaşına girecekti. Churkin, BM Daimi Temsilciliği görevine 8 Nisan 2006’da getirilmişti.

Churkin için BM’de saygı duruşunda bulunulurken, BM Genel Kurul Başkanı üzüntülerini dile getiren bir mesaj yayınladı.

BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq Rus diplomatın diplomatik kariyerinden övgüyle söz ederek, ailesi ve yakınlarına sabır diledi.

ABD’nin eski BM Daimi Temsilcisi Samantha Power da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Churkin’in bir orkestra şefi gibi ABD-Rusya arasındaki anlaşmazlıkları çözmek için uğraştığını belirterek, “Rusya’nın BM Büyükelçisi Vitaly Churkin’in ölümüyle yıkıldım.” ifadelerini kullandı.

Power’dan önceki ABD Temsilcisi Susan Rice da Churkin’in ölümü nedeniyle şok olduğunu vurgulayarak, “Vitaly BM’de büyük bir güçtü. Zeki, işine gönülden bağlı, çok etkili ve komikti.” dedi.

Fransa’nın Washington Büyükelçisi ve eski BM Daimi Temsilcisi Gerard Araud da açıklamasında Churkin’i, “BM’deki beş yıllık görev süremdeki sıra dışı iş arkadaşım. Mizah anlayışı olan, teknik olarak kusursuz ve sert müzakereci” şeklinde tanımlayarak, taziye dileklerini sundu. Fransa’nın mevcut BM Daimi Temsilcisi François Delattre de sosyal medya hesabından, “Churkin benim tanıdığım en kabiliyetli diplomatlardan birisiydi.” açıklamasını yaptı.

BMGK’ya Esed rejiminin katliamlarının sonlandırılması amacıyla hazırlanan bir çok tasarıyı veto eden, Churkin ölümüyle, son üç ayda 5 Rus diplomatı görevi başında hayatını kaybetmiş oldu.

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.