Published On: Sat, Feb 18th, 2017

Soğuk New York günlerini ısıtan moda haftası

paris_nicky_hilton_dennis_bass_tiffany_trump_selcukacar  Fotoğraf: Selçuk Acar

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – Dünyada her yıl kadın koleksiyonlarının tanıtıldığı moda haftalarının ilki olan New York Moda Haftası (NYFW), dondurucu soğuklarda, sokakları ve defile salonlarını dolduran birbirinden farklı tarz ve şıklıktaki dünyanın dört bir yanından gelmiş moda severler ve mankenler, kentte renkli görüntülere ve sıcak esintiye neden oldular.

Endonezyalı tasarımcı Aniassa Aida’nın ikinci tesettür defilesini düzenlediği haftada, Türk tasarımcı Hakan Akkaya ilk defa NYFW’de kreasyonunu tanıttı. Çağla Şikel gibi Türkiye’den bir çok ünlü mankeni defilesine çıkaran Akkaya, İslamofobi’nin yükselişe geçtiği ABD’de erkek peçeli manken kullanmasıyla dikkat çekti.

Numan Ataker ise Atıl Kutoğu’yla başlayan Türk modacıların NYFW’deki temsilinde önemli bir başarıya imza attı. NYFW’de üçüncü defilesini düzenleyen Ataker de John Paul Ataker markasıyla gerçekleştirdiği  Ezidi kadınlarından esinlediği yeni kreasyonunun tanıtımında büyük alkış topladı. Defilesine dünyaca ünlü bir çok ismin katıldığı Ataker, eylül ayında NYFW’de tanıtacağı yeni sezon kreasyonunda ise Karadenizli kadınları kullanmayı planladığını bildirdi.

New York moda haftasına Trump yansıması

ABD Başkanı Donald Trump’ın söylem ve politikalarıyla ülkenin politize olmasının etkileri moda haftasında da kendini gösterdi. Bir çok defile ve moda etkinliği, Trump karşıtı siyasi mesajlarla öne çıkarken, tasarımcılar ve editörler eylem ve giysiyleriyle siyasi mesajlar verdiler.

ABD’de Başkanlık koltuğuna oturan Donald Trump, bir çok nedenden dolayı eleştirilere maruz kalırken, ünlü Amerikalı tasarımcı Dennis Basso’nun defilelerinin müdavimleri arasında olan Trump’ın eski eşi Ivana Trump bu yıl ilk defa Basso’nun defilesine gitmek yerine Florida’da gözlerden uzak olmayı tercih etti.

Basso’nun defilesinde, Trump’ın kızı Tiffany Trump’ın da bulunması,  gizli servis ajanlarının da defileye gelmesine neden olurken, yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekti.

Defilesine ünlüleri toplayan modacı Basso

Bu arada, moda haftasının en eski katılımcılarından olan Amerikalı modacı Dennis Basso bu yıl da Amerikan ve dünya sosyetesini defilesine toplarken, tasarımlarıyla ayakta alkışlananlar arasında yer aldı. Defileyi izleyen ünlülerden Paris Hilton, Nikki Hilton Rothschild ve ABD Başkanı Donald Trump’ın kızı Tiffany Trump, defilenin ardından sahne arkasına gelerek Basso’yu kutlayanlar arasındaydı.

Sarsıcı defileleriyle öne çıkan Art Hearts Fashion

NYFW çerçevesindeki defilelerini 2 yıldır, Aşağı Manhattan’da bulunan ABD’nin en eski sinagoglarından biriyken ünlü heykeltraş Angel Orensanz tarafından satın alınıp, vakıf çatısı altında, kültür merkezine çevrilen mekanda gerçekleştiren Art Hearts Fashion organizasyonu, 33 modacıyla düzenlediği defilelerle moda haftasını domine etti.

Bu yıl da çarpıcı bir defileye imza atan Art Hearts Fashion, hafta çerçevesinde meme kanserini yenmiş kadınları, hayat mücadelesindeki başarılarını moda dünyasına taşımak amacıyla geçirdikleri ameliyatın izlerini de göstererek poyduma manken olarak çıkarttı.

Art Hearts Fashion, daha önce de bir çok farklı engeli olan mankenleri defilelerinde kullanarak büyük alkış toplamıştı.

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>