BM’de Yahudi Soykırımı gününde Müslümanlar aleyhindeki ayrımcılığa dikkat çekildi

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISHJOURNAL) – Selçuk Acar- Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda Yahudi soykırımını anma toplantısında bir konuşma yapan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Müslümanların maruz kaldığı ayrımcılığın endişe verici olduğunu söyledi.

Genel Sekreter Guterres, 72 yıl önce Auschwitz Toplama Kampı’ndaki esirlerin Sovyet ordusu tarafından kurtarılması ve toplama kampında hayatını kaybedenleri anmak amacıyla 2007’den bu yana gerçekleştirilen “Uluslararası Yahudi Soykırımı Kurbanlarını Anma Günü” toplantısına Genel Kurul’a hitap etti.

Guterres oturumdaki konuşmasında, antisemitizm, ırkçılık, yabancı düşmanlığı, Müslüman karşıtlığını tetikleyen nefret ve popülizmin kaygı verici olduğunu söyledi.

Genel Kurul’a hitabında, “Göçmenlerin, mültecilerin ve Müslümanların maruz kaldığı ayrımcılık son derece endişe verici. Müslümanların belli bir kalıba sokulmasından son derece rahatsızlık duyuyorum.” diyen Guterres, ön yargılı söylemlerin daha fazla nefrete yol açtığını kaydetti.

Guterres, “Antisemitizm, ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve Müslüman karşıtlığı, nefret, popülizm ve oy kazanmak için korkuyu kullanan siyasi figürlerce tetikleniyor.” sözlerine yer verdi.

BM Genel Kurulu Ban Ki-moon’un göreve başladığı 2007 yılında soykırımın 62’nci yılında, Yahudi soykırımını kınayan bir kararı oy çokluğuyla kabul etmişti. Kararda, üye devletlerden Yahudi soykırımının tarihi bir olay olarak inkarını ve inkarına yönelik faaliyetleri koşulsuz bir şekilde reddetmeleri isteniyor. 27 Ocak Yahudi soykırım kurbanlarının anıldığı uluslararası gün olarak belirlenmişti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.