Trump’ın atadığı BM Daimi Temsilcisi Haley görevine hızlı başladı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISHJOURNAL) – Selçuk Acar – ABD Başkanı Donald Trump’ın atadığı ABD’nin yeni Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley, ABD’yi desteklemeyen ülkelerin isimlerini aldıklarını ve ona göre karşılık vereceklerini bildirdi.

Eski Güney Carolina eyaleti valisi 45 yaşındaki Haley, BM Genel Merkezi’ndeki  Genel Sekreter Antonio Guterres’e güven mektubu sunmadan önce BM binasının VIP girişinde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Açıklamasında,  “Yönetimimizin BM hedefi ABD’nin  sesini duyurmak, gücünü göstermek ve müttefiklerimizi desteklemek ve aynı zamanda müttefiklerimizin de desteğini aldığımızdan emin olmaktır” diyen Haley ülkesini desteklemeyenlerin isimlerini aldıklarını ve ona göre karşılık vereceklerini kaydetti.

Haley ayrıca, “Şimdi güçlü olma zamanı. Şimdi eylem zamanı. Şimdi iş yapma zamanı.” diyerek, “Çalışan herşeyi daha iyi yacağız. Çalışmayan her şeyi de düzeltmeyi deneyeğiz.” diye konuştu.

BM’ye girişinde, gazetecilerin sorularını yanıtlamayan Haley, görevi Büyükelçi Samantha Power’dan devraldı.

Hindistan göçmeni bir aileden gelen ve 44 yaşında Cumhuriyetçi Parti’den ABD’nin en genç valisi seçilen Haley, Güney Carolina’daki siyahilerin gittiği kiliseye ırkçı bir genç tarafından düzenlenen silahlı saldırıdaki  ve Valilik binasından Konfederasyon bayrağının kaldırılması olayındaki tutumuyla puan toplamıştı.

– ABD’nin BM’ye verdiği katkı payı

BM’ye 2016 ve 2017 yıllarında üye ülkelerin katkı payları dikkate alındığında ABD’nin payı yüzde 22 olarak gerçekleşmişti. ABD Başkanı Trump bu paydan yüzde 40 kesintiye gideceğini açıklamıştı. ABD, en son toplam yıllık 7 milyar 800 milyon doları bulan destek sağlamıştı.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.