BM’den toplumların bölünmesine karşı ortak mücadele çağrısı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER – Selçuk Acar – Yeni görevine 1 Ocak’ta başlayan BM Genel Sekreteri Guterres, toplumların bölünmesine karşı mücadele çağrısında bulundu.

5 yıl sürecek görevine 1 Ocak’ta başlayan yeni BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, güvensizlik ortamlarında azınlıkların “günah keçisi” haline geldiğini belirterek, “Toplumları bölüp, komşuları ‘öteki’ haline getirmeye çalışan tüm kötü niyetli eylemlere karşı ortak mücadele edelim.” çağırısı yaptı.

Guterres, BM’de, Medeniyetler İttifakı, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), ABD, Kanada ve Avrupa Birliği’nin (AB) ortaklığıyla düzenlenen “Müslüman karşıtlığı, ayrımcılık ve nefret ile mücadele” konulu forumda bir konuşma yaptı.

Foruma Avrupa’dan video mesajla katılan Guterres, Müslümanların tüm dünyada ayrımcılığa maruz kaldığını belirterek, antisemitizm, yabancı düşmanlığı ve ırkçılığın yükselişte olduğunun altını çizdi.

Guterres, ayrımcılığın tüm toplumlara zarar verdiğini ifade ederken şunları kaydetti:

“Güvensizlik ortamlarında farklı görülen korumasız azınlık gruplar, elverişli günah keçileri haline gelir. Toplumları bölüp, komşuları ‘öteki’ haline getirmeye çalışan kötü niyetli eylemlere karşı ortak mücadele edelim.”

Görevi 1 Ocak’ta Güney Koreli diplomat Ban Ki-moon’dan devralan alan ve 31 Aralık 2021’e kadar bu görevi sürdürecek olan Portekizli Guterres, görevindeki ilk açıklamasında da önceliğinin barışın temin edilmesi ve çatışmaların önlenmesi olacağını bildirmişti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.