Published On: Sun, Nov 20th, 2016

58. ABD Başkanlık seçimlerinde de “değişim” kazandı: Güle güle Liberal Amerika!

NEW YORK (TURKISHJOURNAL) – Cumhuriyetçi Parti’nin adayı iş adamı Donald Trump, kritik eyaletler Ohio, Florida ve Pensilvanya eyaletinde seçimi Demokrat Parti’nin adayı Hillary Clinton’ın önünde tamamlayarak başkanlık yarışında gerekli delege sayısına ulaştı ve tarihi bir zafere imza attı.
Ülkenin en tartışmalı seçimlerinde  rakibine göre daha “insani” görünen  ülkenin ilk kadın Başkan adayı Clinton rakibi  Trump’a göre daha fazla oy almasına rağmen,  Başkanlık için gerekli delege sayısında Trump’ın çok gerisinde kaldı. Güçlü sloganıyla “değişim”den yana, “şahin” görünümlü ve halkta söylediğini yapabilecek izlenimi uyandıran, tamamen “beyaz Amerika”ya oynayan Trump tarihi yarışın kazananı oldu.
Hayat şartlarının her geçen gün kötüye gittiği ABD’de, 56. ve 57. Başkanlık seçimlerini “değişim” söylemiyle kazanan ülkenin ilk siyahi Başkanı Barack Obama’dan sonraki ilk seçimlerinde, Demokratların, “kadın” ve “insan hakları” başta olmak üzere bir çok konuda daha “insani” görünen ancak seçim stratejisi zayıf görünen ve statükodan yana olan Clinton yerine, Cumhuriyetçilerin “Amerika’yı Yeniden Büyük Yap” sloganıyla değişimden yana güçlü başkan adayı ve başarılı iş adamı görüntüsü çizen Trump’ı başkanlığa uygun gördü.
ABD’de Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump, ülkede yapılan 58. Başkanlık seçimlerinde, başkan seçilebilmek için gerekli delege sayısı olan 270’i aşmasıyla, ülkenin 45. başkanı olmaya hak kazanmış oldu.
Demokrat Parti’nin adayı Clinton,  Trump’tan 1 milyon 500 bine yakın daha fazla oy kazanmasına rağmen delege sayısında 232’de kaldı.
Amerikan seçim sistemine göre, ABD başkanı seçilebilmek için adaylardan birinin ülke genelindeki toplam 538 Seçmenler Kurulu delegelerinin 270’ini elde etmesi gerekiyor. Her eyaletin delege sayısı nüfusuna göre belirlenirken, bir eyalette en çok oyu alan aday delegelerin tamamını kazanmış oluyor.
Türkiye, Trump’la ABD’yle daha iyi ilişkiler kurabilir 
Cumhuriyetçi Trump,  İslam karşıtı sözlerine rağmen, seçim konuşmalarında Kürtleri silahlandıracağını söyleyen, FETÖ konusunda Türkiye’ye hiç bir olumlu sinyal göndermeyen ve 15 Temmuz darbe denemesini güçlü bir şekilde kınayarak, Türkiye’nin yanında yer almayan Demokrat Parti’nin adayı Hillary Clinton göre Türkiye’yle iyi ilişkiler açısından daha olumlu potansiyele sahip.
Kazanan aday Trump’ın Türkiye’de yatırımı bulunması ve kadrosunda, emekli General Mike Flynn başta olmak üzere Türkiye’yi yakından tanıyan isimlerin olması iki ülke ilişkileri açısından olumlu bir sinyal olarak görülebilir.
Trump’ın kazandığı kesinleşen eyaletler:
Trump, şimdiye kadar Florida, Wisconsin, Iowa, Georgia, Ohio, Kentucky, Utah, Indiana, Batı Virginia, Güney Karolina, Kuzey Karolina, Montana, Tennessee, Alabama, Mississippi, Wyoming, Teksas, Güney Dakota, Kuzey Dakota, Nebraska, Kansas, Oklahoma, Arkansas, Idaho, Missouri, Arizona, Louisiana, Pensilvanya ve Alaska.
Clinton’ın kazandığı kesinleşen eyaletler:
Kaliforniya, Nevada, Washington, Hawai, Oregon, Virginia, Rhode Island, Illinois, New York, Vermont, Maryland, Massachusetts, New Jersey, Delaware, Maine, Colorado, New Mexico, başkent Washington DC ve Connecticut.
45. Başkan 19 Aralık’ta resmileşecek
ABD Başkanını seçecek delegelerin oluşturduğu Seçmenler Kurulu, 19 Aralık’ta, ana kriter kazanılan delege sayısı doğrultusunda resmi olarak 45. ABD Başkanını ilan edecek. Delegelerin kararını değiştirmesi teknik olarak mümkün olsa da, bu çok küçük bir ihtimal olarak biliniyor.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>