58. ABD Başkanlık seçimlerinde de “değişim” kazandı: Güle güle Liberal Amerika!

NEW YORK (TURKISHJOURNAL) – Selçuk Acar – Cumhuriyetçi Parti’nin adayı iş adamı Donald Trump, kritik eyaletler Ohio, Florida ve Pensilvanya’da seçimi Demokrat Parti’nin adayı Hillary Clinton’ın önünde tamamlayarak başkanlık yarışında gerekli delege sayısına ulaştı ve tarihi bir zafere imza attı.
ABD’nin en tartışmalı seçimlerinden birinde, rakibine göre daha “insani” görünen ülkenin ilk kadın Başkan adayı Clinton rakibi  Trump’a göre daha fazla oy almasına rağmen,  Başkanlık için gerekli delege sayısında Trump’ın çok gerisinde kaldı.
Güçlü sloganıyla “değişim”den yana, “şahin” görünümlü ve halkta söylediğini yapabilecek izlenimi uyandıran, tamamen “beyaz Amerika”ya oynayan, herkese çekinmeden umut dağıtan ve bunu da kararlı, güçlü şekilde ve çoğu zaman tuhaf şekilde halka anlatan, tutucu Amerika’dan yana olan Trump, tarihi yarışın kazananı oldu.
Hayat şartlarının her geçen gün kötüye gittiği ABD’de, 56. ve 57. Başkanlık seçimlerini “değişim” söylemiyle kazanan ülkenin ilk siyahi Başkanı Barack Obama’dan sonraki ilk seçimlerinde, Demokratların, “kadın” ve “insan hakları” başta olmak üzere bir çok konuda daha “insani” görünen ancak seçim stratejisi zayıf görünen ve statükodan yana olan Clinton yerine, Cumhuriyetçilerin “Amerika’yı Yeniden Büyük Yap” sloganıyla değişimden yana güçlü başkan adayı ve başarılı iş adamı görüntüsü çizen Trump’ı başkanlığa uygun gördü.
ABD’de Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump, ülkede yapılan 58. Başkanlık seçimlerinde, başkan seçilebilmek için gerekli delege sayısı olan 270’i aşmasıyla, ülkenin 45. başkanı olmaya hak kazanmış oldu.
Demokrat Parti’nin adayı Clinton,  Trump’tan 1 milyon 500 bine yakın daha fazla oy kazanmasına rağmen delege sayısında 232’de kaldı.
Amerikan seçim sistemine göre, ABD başkanı seçilebilmek için adaylardan birinin ülke genelindeki toplam 538 Seçmenler Kurulu delegelerinin 270’ini elde etmesi gerekiyor. Her eyaletin delege sayısı nüfusuna göre belirlenirken, bir eyalette en çok oyu alan aday delegelerin tamamını kazanmış oluyor.
Türkiye, Trump’la ABD’yle daha iyi ilişkiler kurabilir 
Cumhuriyetçi Trump,  İslam karşıtı sözlerine ve İslam karşıtlığıyla potansiyel tehlike işaretleri vermesine rağmen, seçim konuşmalarında Kürtleri silahlandıracağını söyleyen, 15 Temmuz darbe denemesini güçlü bir şekilde kınamayan, FETÖ konusunda Türkiye’ye hiç bir olumlu sinyal göndermeyen ve kampanyasında FETÖ temsilcilerinden büyük destek alan Demokrat Parti’nin adayı Hillary Clinton göre Türkiye’yle iyi ilişkiler açısından daha olumlu potansiyele sahip.
Kazanan aday Trump’ın Türkiye’de yatırımı bulunması ve kadrosunda, emekli General Mike Flynn başta olmak üzere Türkiye’yi yakından tanıyan isimlerin olması iki ülke ilişkileri açısından olumlu bir sinyal olarak görülebilir. Ancak Trump’ın iş hayatında olduğu gibi inişli çıkışlı grafiğinin yönetimine de yansıma ihtimali ve en önemlisi Beyaz Saray’ın içine girdikten sonra, Başkan Barack Obama örneğinde olduğu gibi ülkenin başka dinamiklerinin de devreye girme ihtimali sadece diğer ülkeler ve ABD açısından değil, Türkiye açısından da potansiyel riskler içeriyor. Gerek kendisinin, gerekse ekibindeki göçmen ve İslam karşıtlığının yüksek olması, başta “Amerika’nın Yeniden Büyük Yap” için olmak üzere tüm taraflar için ayrı bir handikap.
Sonuçta 58. ABD Başkanlık seçimlerinde de “değişim” kazandı. Ancak değişim isteyen Obama’nın nasıl Beyaz Saray’da değiştiğini gördüysek, Trum’ın da daha farklı şekillerde değiştiğini görebiliriz. Değişmeyen ülsubu ve saç stili olacaktır deyip, şimdilik fazla olumsuzlukları dile getirmek yerine konuyu zamana bırakalım.
Trump’ın kazandığı kesinleşen eyaletler:
Trump, şimdiye kadar Florida, Wisconsin, Iowa, Georgia, Ohio, Kentucky, Utah, Indiana, Batı Virginia, Güney Karolina, Kuzey Karolina, Montana, Tennessee, Alabama, Mississippi, Wyoming, Teksas, Güney Dakota, Kuzey Dakota, Nebraska, Kansas, Oklahoma, Arkansas, Idaho, Missouri, Arizona, Louisiana, Pensilvanya ve Alaska.
Clinton’ın kazandığı kesinleşen eyaletler:
Kaliforniya, Nevada, Washington, Hawai, Oregon, Virginia, Rhode Island, Illinois, New York, Vermont, Maryland, Massachusetts, New Jersey, Delaware, Maine, Colorado, New Mexico, başkent Washington DC ve Connecticut.
45. Başkan 19 Aralık’ta resmileşecek
ABD Başkanını seçecek delegelerin oluşturduğu Seçmenler Kurulu, 19 Aralık’ta, ana kriter kazanılan delege sayısı doğrultusunda resmi olarak 45. ABD Başkanını ilan edecek. Delegelerin kararını değiştirmesi teknik olarak mümkün olsa da, bu çok küçük bir ihtimal olarak biliniyor.
http://www.turkishjournal.com/2012/11/06/ve-obama-275e-ulasti-zafer-obamanin/

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>