Published On: Fri, Jun 24th, 2016

İngiltere AB’den ayrılıyor; Cameron’dan istifa kararı, Sterlin’de sert düşüş!…

Share This
Tags

(TURKISH JOURNAL) – İngiltere’de, ülkenin Avrupa Birliği’nden (AB) çıkıp çıkmamasını oylamak için yapılan referandum sonucu ayrılmadan yana çıktı.

İngiltere’deki tarihi referandurumu, AB’den Ayrılma (Brexit) kampı kazandı.

Sonucun ardından İngiltere Başbakanı David Cameron istifa edeceğini açıklarken, Sterlin’de sert düşüş yaşanıyor. Referandurum kararının ayrıca, İngiltere’yi bölünme ve AB’yi de dağılma tehlikesiyle karşı karşıya bırakabileceği belirtiliyor.

İngiletere Başbakanı Cameron, oyların ayrılmadan yana çıkması sonucunda, gazetecilere yaptığı açıklamada, “ülkemizin yeni rotasında dümende olmamın doğru olmayacağını düşünüyorum. Yeni bir liderlik gerekecek. Ekimdeki Kongre’de yenir başbakan seçilecek” dedi.

Brexit kararı sonrası Sterlin’de yaşanan sert düşüş ve dalgalanmalar nedeniyle bazı AB ülkelerinde döviz büroları ve bankamatikler Sterlin alım-satımı yapmıyor.

AB’de dağılma tehlikesi

Ayrılma kararının ayrıca AB’yi de dağılma tehlikesiyle karşı karşıya bırabileceği kaydediliyor.

AB’nin “Birlikte daha güçlüyüz” mesajıni gözardı ederek, ayrılma kararı alan İngiltere’nin, şimdi İskoçya ve Kuzey İrlanda’ya “Birlikte daha güçlüyüz” demesinin inandırıcılığı olmayacağı ve ülkenin bölünmeye kadar gidebileceği belirtiliyor.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>