BM’de Medeniyetler İttifakı için önemli tasarı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Birlşemiş Milletler’deki (BM) Medeniyetler İttifakı eş başkanları Türkiye ve İspanya tarafından hazırlanan ittifak için kilometre taşı niteliğindeki “Birleşmiş Milletler Medeniyetler İttifakı A/69/L.76” tasarısı kabul edildi.
Kültürler arası diyalogla birlikte, medeniyetler, kültürler, dinler ve inançlar arasında anlayış ve saygıyı teşvik eden yeni tasarı, BM Medeniyetler İttifakı’na  çalışmalarını sürdürebilmesi için gerekli olan kurumsal statü ve ve siyasi rehberlik katkısı sağlayacak.
Tasarıyla ilgili memnuniyetini dile getiren Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi, Nassir Abdulaziz Al-Nasser  “Türkiye ve İspanya’ya mükemmel işbirliğiyle tasarıyı hazırlıyarak gösterdikleri lilderlik”ten dolayı teşekkür etti.
Al-Nasser, BM’de kabul edilen tasarının BM’ye üye devletlerin Medeniyetler İttifakı’nın çalışma ve misyonuna verdiği önemi gösterdiğini belirtti.
Dönemin İspanya Başbakanı Luis Rodriguez Zapatero ve dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Kofi Annan’nın BM Genel Sekreteri olduğu 2005’te başlattığı Medeniyetler İttifakı, ilk toplantısını 27-29 Kasım 2005 tarihlerinde İspanya’nın Palma de Mallorca kentinde gerçekleştirdi. Medeniyetler İttifakı girişiminin nihai taslağının kamuoyuna açıklandığı ve Batı ve İslam dünyası arasındaki gerilimin dini değil politik olduğuna vurgu yapılan dördünücü toplantı, 13-15 Kasım 2006 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilmişti.
Medeniyetler İttifakı’nın 7. Küresel Forumu gelecek yıl Azerbaycan’da yapılacak.

Leave a Reply

Your email address will not be published.