Published On: Wed, Apr 1st, 2015

BM: Daeş ve El-Kaide’ye 100 ülkeden 25 bin kişi katıldı

Share This
Tags

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER  (TURKISH JOURNAL) – Birleşmiş Milletler’in en son raporuna göre, terör örgütleri Daeş ve El-Kaide’ye 100 ülkeden 25 binden fazla yabancı ülke vatandaşı kaldı.

Raporda bu iki terörist kuruluş kadrolarına katılan yabancıların sayısında 2014 yılına göre yüzde 70 artış görüldüğü belirtildi.

Daha önce New York’ta bulunan “Soufan Group” adlı stratejik araştırma merkezi, eski İngiliz diplomat ve istihbaratçı Richard Barrett imzasıyla yayınladığı “Suriye’deki Yabancı Savaşçılar” adlı kapsamlı raporda, Suriye’de 3 yıldan bu yana devam eden iç savaş süresince 12 binden fazla yabancı militanın ülkeye giriş yaptığı belirtilmişti. Raporda ayrıca Suriye’ye 81 ülkeden ve 5 kıtadan militanın gittiğini, en çok katılımın Arap dünyası, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinden olduğu belirtilirken, Avrupa Birliği üyesi 28 ülkeden 2 bin kişinin Suriye’ye gittiğinin tahmin edildiği açıklamıştı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>