Published On: Wed, Feb 11th, 2015

ABD’de 3 Müslüman genç öldürüldü

Share This
Tags

NEW YORK – ABD’nin Kuzey Carolina eyaletinde 3 Müslüman genç uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetti.

Kuzey Carolina eyaletinde, akademisyenlerin ve öğretim görevlilerin yoğun olarak kaldığı bir apartmanda yaşayan 3 Müslüman öğrencinin bulunduğu eve silahlı saldırı düzenlendi.

Saldırda, 23 yaşındaki Deah Barakat, eşi Yusor Muhammed ve onun kardeşi Razan Muhammed adlı Müslüman gençlerin hayatını kaybettiği bildirildi.

Kuzey Carolina’daki haber radyosu WRAL, 3 Müslüman öğrencinin Chapel Hill’deki evlerinde hepsinin başlarına ateş edilerek öldürüldüğünü bilgisini verirken, 46 yaşındaki katil Craig Stephen Hicks’in saldırıdan sonra polise teslim olduğu ve kasten adam öldürme suçundan gözaltına alındığı belirtildi.

Chapel Hill polisinin yaptığı açıklamada ise saldırının bir nefret suçu olmadığı yönündeki ifadeleri dikkat çekti. Polisin açıklamasında şu ifadeye yer verildi.  ”bizim ilk soruşturmamızda bu suç otopark üzerinde devam eden bir komşu anlaşmazlığı olduğunu gösteriyor”

Saldırıda hayatını kaybeden Barakat ​Kuzey Karolina Üniversitesi’nde Diş Hekimliği okuduyordu. Türkiye’deki Suriyeli mülteci öğrenciler için yardım kampanyası başlatan Barakat’ın, Filistinli çocukların diş tedavisi içinde gönüllü olarak görev aldığı kaydedildi.

Barakat kısa bir süre önce saldırıda öldürülen Yusor Muhammed ile evlenmişti.

Saldırıda hayatını kaybeden Barakat’ın baldızı Razan’ın ise Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümünden yeni mezun olduğu ve okulunu dereceyle bitirdiği kaydedildi.

Saldırıyı kınayan sosyal medya kullanıcıları, ABD medyasının ilgisizliğine tepki gösterdi.

Sosyal medyada öldürülen gençlerin resimlerini paylaşan kullanıcılar, ABD basınına cinayetle ilgili haberlere yeterince yer vermediğini dile getirdiler.

Kuzey Carolina’daki öğrencileri Twitter ve Facebook üzerinden saldırıya ilişkin açtıkları hesaplarda saldırıyı kınadılar. #chapelhillshooting ve #MuslimLivesMatter etiketini kullanırlerken, ABD Kongresi’nin Müslüman üyesi Kieth Ellison’da dayanışma ifadesini kullandı.

Barry Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyelerinden Halid Beydun da sosyal paylaşım sitesinde “Müslümanlar, ancak tetiği çektiklerinde haberlere çıkıyorlar, vurulduklarında değil. Chapel Hill cinayetlerinin medyada yer almaması da bunu ispatlıyor” ifadesini kullandı.

Amerika İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) de saldırıyı yayımladığı bir bildiriyle kınarken, katil Hicks’in daha önceki din karşıtı açıklamaları ve kurbanların Müslüman olduklarına dikkat çekti.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>