ABD’de Türk öğrenci Diren’i öldüren Amerikalı suçlu bulundu

MISSOULA (TURKISH JOURNAL)- ABD’de Almanya’dan ABD’ye ”değişim öğrencisi” olarak okumaya gelen, 17 yaşındaki Türk öğrenci Diren Dede’yi öldüren Markus Kaarma, cinayetten suçlu bulundu.

ABD’nin Montana eyaletinde jüri, Almanya’nın Hamburg kentinden değişim öğrencisi olarak eyalete gelen Türk asıllı Diren Dede’yi geçen Nisan ayında Missoula’da öldüren Markus Kaarma’nın meşru müdafaa gerekçesiyle Dede’yi vurduğu iddiasını uygun bulmadı.

Davada savunma avukatı Paul Ryan, Karma’nın garajına olayın meydana geldiği  27 Nisan tarihinden önce bir kaç kez hırsız girdiğini ileri sürdü. Davada ifade veren tanıklar ise Dede’nin silahsız olduğunu ve Karma’nın dedeye av tüfeğiyle ateş ettiğini gördüklerini belirttiler.

Hakim Ed McLean, Kaarma’nın tutukluluğuna karar verirken, Karma’nın davasında nihai karar, 11 Şubat’ta devam edilecek.

Diren’in anne Gülçin Dede ve babası babası Celal Dede duruşmayı izlemek için Almanya’dan Montana’ya gelirken, baba Dede, duruşmanın ardından yaptığı açıklamada, ”Çok mutluyuz. Yaşasın adalet” diyerek kararla ilgili mutluluğunu dile getirdi.

Acılı çifte mahkemede Türkiye’den ABD’ye eğitim amaçlı gelen Hakkarili Emrah Karaman adlı öğrenci davayı takip edebilmeleri için tercümanlık yaptı.

ABD Orman Hizmetleri birimi eski itfaiyeci olan 30 yaşındaki katil Kaarma, ABD’de eğitim amacıyla bulunan ve okulunun en sevilen öğrencilerinden 11. sınıfa giden Dede’yi, hırsız sandığı için vurduğunu ve meşru müdafaada bulunduğunu ileri sürmüştü.

Olay, direnin ABD’de okuduğu Missoula’da, Dede ailesinin yaşadığı Almanya’da ve ana vatanı Türkiye’de infiale neden olmuştu. Cenazesi Türkiye’ye getirilen Dede, 5 Mayıs’ta Bodrum’da toprağa verildi.

 

 

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.