Published On: Mon, Dec 8th, 2014

Guantanamo’daki tutsaklardan 6’sı Urugay’a gönderildi

Share This
Tags

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL)

Küba’nın Guantanamo Bay bölgesindeki Amerikan askeri üssünde terör zanlısı olarak gözaltında bulunan 6 kişi Urugay’a gönderildi.

Küba’nın Guantanamo Körfezi’ndeki ABD üssünde 2002 yılında eski Başkan George W. Bush döneminde yapılan, terör zanlılarının bir çoğunun yıllardır yargılanmadan tutulduğu gözaltı tesisindekilerin sayısı azalmaya devam ediyor.​

ABD Başkan Barack Obama’nın seçim sözlerinden biri olan ve Beyaz Saray’daki ilk günlerinde imzaladığı Guantanamo tutukevinin kapatılması kararından uzun bir zaman sonra, gözaltındakiler bir bir serbest kalmaya başladı.

Pazar günü Pentagon’dan yapılan açıklamada Guantanamo tutukevinde bulunanlardan 6 kişinin Güney Amerika ülkesi Urugay’a gönderildiği bildirildi. Pentagon’un açıklamasında Guantanamo gözaltı tesisi kapatılması konusundaki Amerika’nın çabalarını destekleyen Uruguay Hükümeti’ne ABD’nin minnettar olduğu bildirildi.

2009 yılından bu yana en büyük tutsak transferinin gerçekleştirildiği Urugay’a bir Tunuslu, Bir Filistinli ve dört Suriyeli’den oluşan 6 kişinin gönderilmesiyle, Guantanamo’da gözaltındaki kişi sayısı 136’ya düştü. Bugüne kadar 50 ülke Guantanamo tutsaklarını kabul ederken, 600’den fazla tutsak serbest bırakıldı. Pentagon’dan yapılan açıklamada 67 kişinin daha serbest bırakılacağı duyuruldu.

Urugay Devlet Başkanı Jose Mujica 7 Kasım tarihinde yaptığı açıklamada, insanoğlunun Guantanamo Körfesinde korkunç bir adam kaçırma olayına maruz kaldığını ifade etmişti.

Urugay’ın ABD’nin bu konudaki teklifini aylar öncesinden kabul etmesine rağmen seçim nedeniyle ancak hafta sonu gerçekleşebildi.

ABD’nin Guantanamo’daki gözaltı tesisinde bulunan Ahmed Adnan Ahjam, Ali Hussain Shaabaan, Ömer Mahmud Faraj, Abdul Bin Muhammed Abis Ourgy, Muhammed Tahanmatan ve Cihad Diyab’ın 2010 yılında serbest kalabilecekleri açıklanmasına rağmen, hiçbir yere gönderilememişlerdi.

Görevi bırakacağı açıklanan Cumhuriyetçi Partili Savunma Bakanı Chuck Hagel de başlangıçta gözaltıların transferine karşı isteksiz olduğu belirtilmişti.

Urugay’a gönderilen 6 kişi, 10 yıldan daha fazla bir süre önce Afganistan ve Pakistan’da gözaltına alınarak terör zanlısı olarak Guantanamo’daki gözaltı tesisine getirilmişti.

Kurulduğundan bugüne kadar, Guantanamo gözaltı tesisinde 780’den fazla terör şüphelisi kalırken, ABD bu gözaltı tesisi nedeniyle, insan hakları örgütlerinin ciddi eleştirilerine maruz kalıyor.

ABD Federal Mahkemesi’nde yargılanmak için 1 Guantanamo mahkumu ABD ana karasına sevk edilirken, 9 tutuklu ABD’nin gözetimindeyken hayatını kaybetti. Ölümlerin sekizinin intihar, ikisinin de doğal nedenlerden olduğu açıklandı. Tutukevinde bulunan 6 tutuklu askeri komisyon tarafından mahkum edildi.

– Guantanamo Küba’dan 4 bin 85 dolara kiralanmıştı –

1898 yılındaki ABD – İspanya savaşı sonrasında, ABD’nin Küba’yı İspanyol egemenliğinden kurtarması nedeniyle, Küba’nın ilk cumhurbaşkanı olan Amerikan vatandaşı Tomas Estrada Palma’nın 1903 yılında Guantanamo Körfezini, yıllık 4 bin 85 dolara ABD’ye süresiz olarak kiralayan anlaşmaya imza atmıştı.

Küba özellikle 1959 Castro devriminden beri, ABD’den bölgeyi terketmesini istiyor.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>