Published On: Fri, Nov 14th, 2014

ABD’de Başkanların yemin ettiği katedralde cuma namazı

Share This
Tags

ABD’nin başkenti Washington’daki tarihi Washington Ulusal Katedrali’nde ilk kez cuma namazı kılındı.

Bazı Amerikan başkanlarının göreve geldiğinde yemin törenlerinin gerçekleştirildiği ve yine ABD başkanları ve diğer önemli devlet görevlilerinin cenaze merasimlerinin yapıldığı tarihi WashingtonUlusal Katedrali’ndeki ilk cuma namazına sınırlı sayıda Müslüman davet edildi.

Güney Afrika’nın Washington Büyükelçisi İbrahim Resul’un önderliğinde, bazı Müslüman sivil toplum kuruluşlarının liderlerinin de aralarında bulunduğu kadın ve erkeklerden oluşan yaklaşık 100 kişilik cemaat, bir Hristiyan kadın tarafından namaz öncesinde protesto edildi. Kadın, “Bu ülkede genelinde camiler inşa ettik, sizi kabul ettik. Niçin kendi camilerinizde ibadetinizi yapmıyorsunuz ve kiliselerimizi bırakmıyorsunuz?” diye bağırdı.Ezan, sivil toplum kuruluşu Dulles Bölgesi Müslüman Toplumunun (ADAMS) imamı Muhammed Mecid tarafından okundu.Namaz öncesi Müslümanları katedralde ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduklarını anlatan Rahibe Gina Gilland Campbell, daha önce Budist, Yahudi, Müslüman ve Ortodoks Hristiyanlar ile birçok inanca mensup kişilerle aynı çatı altında ortaklaşa etkinlik düzenlediklerini kaydetti. Campbell, “Bugün de buraya hoş geldiniz” dedi.

Cuma hutbesi Güney Afrikalı büyükelçi Resul tarafından okundu.

Namaz sonrası Müslüman kuruluşların liderleri yapılan konuşmalarda da katedral yönetimine teşekkür edildi.

Kaynak : AA

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>