Erdoğan-Obama görüşmesi

Galler’de düzenlenen NATO Devlet ve Hükümet Başkanları zirvesine katılan Erdoğan’ın ABD Başkanı Obama ile görüşme yaptı.

Basına kapalı görüşme, TSİ 17.05’te başlayıp, 1 saat 25 dakika sürdü.

“ATEŞKESE ŞÜPHECİ YAKLAŞIYORUZ”
Toplantı sonrası açıklama yapan ABD Başkanı Obama şunları ifade etti:

“Rusya’ya sert bir mesaj göndermek istiyoruz. Rusya’ya mali yaptırımları artıracağız. Bugün bir ateşkes ilan edildi Ukrayna’da. Başarı içi ateşkesin işlediğini görmemiz lazım. Ukrayna’nın egemenliğini ihlal etmeyi bırakmalı Rusya. Ateşkes açısından umutluyuz. Fakat biraz şüpheci yaklaşıyoruz. Aslında ateşkesin sebebi Rusya’ya geçmişte uyguladığımız yaptırımlar. Bu yaptırımlar Rusya’ya sarsmıştı. Galler’de birçok gelişme kaydettik. Bu gelişme NATO ülkeleri için toplu savunmaya ne gerekiyorsa yapılmalı. John Kerry’nin bölgeye gideceğini ve bölgesel aktörlerle görüşeceğini duyurdu.

IŞİD’in NATO üyelerine ciddi tehdit oluşturduğu konusunda fikir birliği bulunduğunu belirten Barack Obama, bu anlamda iki günlük NATO Zirvesi boyunca hiçbir dirençle karşılaşmadıklarını kaydetti. Obama, Irak hükümetinin gelecek hafta oluşturulmasını umduklarını dile getirdi.”

ESAD VURGUSU

Erdoğan ve Obama görüşmenin yarım saatini başbaşa görüştü. İkili, Suriye ve Irak’taki gelişmeleri ayrıntılı ele alınarak Suriye’de terör örgütü ve Esad’a karşı ortak hareket edileceği yönünde vurgu yapıldı. İki lideri, Irak’ta tüm kesimleri kucaklayan bir hükümetin ivedilikle kurulması ve Suriye’de Cenevre Bildirisi doğrultusunda gerçek bir siyasi dönüşüm gerçekleştirilmesinin büyük önem taşıdığı hususunda mutabık kaldıklarını ifade etti. Erdoğan ve Obama görüşmede, bölgedeki kaos ortamından nemalanan terör örgütlerine ve Şam rejimine karşı ortak mücadele konusunu da masaya yatırdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başkan Obama, Filistin’deki ateşkesi kalıcı hale getirmeye yönelik çabaları destekleme hususunda da görüş birliği içinde olduklarını belirtti. Irak ve Suriye’deki terör örgütlerine karşı kapsamlı bir strateji geliştirilmesi gerektiğini söyleyen Erdoğan, Suriye ve Irak’taki bölgesel güvenlik ve ıstikrarı tehdit eden şiddet ortamına karşı bütüncül bir yaklaşımla kararlı adımlar atılması gerektiğine işaret etti. Erdoğan “Kırım’ın yasadışı ilhakının tanınmayacağını” söyledi ve baskıya maruz kalan Kırım Tatar Türkleri’nin izole edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Erdoğan Ve Obama New York’taki BM toplantılarında bir araya gelecek.

Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcılığına atanması beklenen Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı İbrahim Kalın eşlik ederken, ABD Başkanı Obama’nın yanında Dışişleri Bakanı John Kerry hazır bulundu.

NATO zirvesinde Ukrayna krizinin ardından Rus tehdidine karşı acil müdahale gücü oluşturulması konusunda da uzlaşmaya vardı. 5 bin bin askerden oluşan müdahele gücü Doğu Avrupa’ya konuşlandırılacak.

“HASSAS BİR SÜREÇ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Obama ikili görüşmeleri öncesinde yaptıkları konuşmada, şunları ifade ettiler: “Sayın Obama ile NATO liderler zirvesinde bir araya geldim ve bölgemizde cereyan eden son gelişmelerin değerlendirilmesi fırsatını bulduğumuz için çok mutluyum” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ile Türkiye arasında model ortaklık çerçevesinde devam edegelen bir hassas süreç bulunduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu süreçteki birçok konunun iki ülkeyi birbirine daha da yakınlaştırdığını vurgulayarak, şöyle konuştu: “Birlikteliğin askeri plandaki en önemli çerçevesi NATO’dur. Siyasi noktadaki, ekonomik, kültürel noktadaki birlikteliklerimiz var. Şu anda uzun zamandır bölgede Suriye, Irak, Filistin, Mısır, Libya, Ukrayna gibi konuların görüşüldüğü NATO zirvesi yaşadık. Bunları Sayın Obama ile birlikte bir değerlendirme imkanımız olacak. Bu fırsatı en güzel şekilde değerlendireceğiz.”

Obama ise görüşme öncesi Erdoğan’ın bölgede önemli bir ittifak için önemli bir lider olduğunu ifade ederek, IŞİD’in tüm ülkeler için tehdit oluşturduğunu söyledi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.