İran ile Nükleer Müzakerelerde Kritik Toplantılar Başlıyor


NEW YORK  (TURKISH JOURNAL) – Seda Şahin –İran ile nükleer sorunun giderilmesi konusunda kritik bir döneme girildi. Cenevre, Viyana ve New York’ta düzenlenen toplantılarda ilerleme kaydediliyor.

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, İran ile nükleer müzakerelerin 18 Eylül’de New York’ta yapılacağını açıkladı.

İran’ın resmi haber ajansı İRNA, İran ile BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ve Almanya (5+1 grubu) ile arasında devam eden nükleer müzakerelerin New York’ta yapılacağını teyit etti.

New York’taki görüşmeler, dışişleri bakanlığı seviyesinde yapılacak.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi , ABD’li mevkidaşı Williams Burns ve Dışişleri Müsteşarı Wendy Sherman ile bugün İsviçre’nin Cenevre şehrinde görüşecek.

Avusturya’nın başkenti Viyana’da 11 Eylül için öngörülen görüşme turunda ise Arakçi Almanya, Fransa ve İngiltere’den meslekdaslari ile bir araya gelecek.

Nükleer müzakerelerde 24 Kasım 2013 tarihinde Cenevre’de bir geçici anlaşmaya varılmış, temmuz ayında ise müzakerelerin 24 Kasım’a kadar uzatılmasına karar verilmişti.

, , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.