Muhammed Ali’nin eldiveni 837 bin dolara satıldı

NEW YORK (TURKISH JOURNAL)

Dünyaca ünlü efsanevi Amerikalı boksör Muhammed Ali’nin ilk dünya şampiyonluğunu kazandığı maçta giydiği eldivenler New York’ta yapılan açık artırmada 836 bin 500 dolara satıldı.

Müslüman siyahi Amerikalı boksör Ali’nin eldivenleri,  ”Heritage Auctions” müzayede evinin Sporlar Platin Gece Müzayedesi adıyla New York’ta düzenlediği açık artırmada, 836 bin 500 dolara (1 milyon 825 bin lira) alıcı buldu.

Heritage Auctions firması, adı açıklanmayan koleksiyonerin aldığı eldivenleri, 250 bin dolardan müzayedeye sokmuştu.

”Kelebek gibi uçan, arı gibi sokan” sözüyle sadece Amerikan spor tarihine değil, dünya spor tarihinde silinmez bir yere sahip olan ağır siklet şampiyonu Muhammed Ali, müzayede satılan eldivenleri, ilk dünya şampiyonu olduğu ve rakibi Charles ‘Sonny’ Liston’u yendiği 25 Şubat 1964 tarihinde Miami Beach’te çıktığı ringte kullanmıştı.

Cassius Clay adıyla dünyaya gelen ve 1960 yılında Roma Olimpiyatlarında ABD’ye ağır siklet altın madalayası kazandıran ünlü siyahi sporcu, Malcom X’in içinde bulunduğu ”Nation of Islam”ın üyesi olmuş ve 1964 yılında Miami’deki müzayede satılan eldivenleri giydiği maçtan sonra, Muhammed Ali adını alarak Müslüman olduğunu açıklamıştı.

1967 yılında Ali’nin Vietnam savaşına gitmeyi reddetmesi nedeniyle boks yapması yasaklanarak ünvanlarının geri alındığı duyurulmuş ve daha sonra Yüksek Mahkeme bu kararı bozmuştu.

Beyzbolculara ait eşyalar da satıldı

Gecede yapılan diğer açık artırmada ise, ünlü beyzbol takımı Yakees’in oyuncusu Babe Ruth’un 14 karat altından yapılmış cep saati 717 bin dolara telefonla katılan ve adı açıklanmayan bir koleksiyoner tarafından satın alındı. Saat, Ruth’a ve takım arkadaşlarına diğer bir New York takımı olan Giants’ı yendiği 1923 yılındaki ”Dünya Şampiyonluğu Serisi”ndeki maçtan sonra hediye edilmişti.

Gecenin bir başka açık artırmasında da, ”Ayakkabısız” lakablı ünlü Amerikalı beyzbol oyuncusu Joe Jackson’ın 1911 yılıdaki bir maçta kullandığı  beyzbol sopası, 956 bin dolara alıcı buldu.

 

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.