BMGK’daki Suriye’ye insani yardım karar tasarısı kabul edildi

Ali Cinar, BİRLEŞMİŞ MİLLETLER  (TURKISH JOURNAL)

Suriye’ye insani yardım ulaştırılması için  Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) sunulan insani yardım karar tasarısı bugün yapılan oylamada kabul edildi.

Avustralya, Ürdün ve Lüksemburg tarafından BMGK’ya sunulan tasarı bugüne kadar bir çok Suriye karar tasarısını engelleyen BMGK’nın 2 daimi üyesi Rusya ve Çin’in veto yetkisinin kullanmamasıyla  ve 15 üyeli BMGK ülkelerinin tamamının ”evet” oyuyla kabul edildi.

2139 sayılı BMGK tasarısı,  Suriye’nin tüm noktalarına insani yardımın ulaştırılmasına izin verilmesi, Esed rejiminin hava saldırılarına son vermesi, varil bombalarının kullanılmaması ve çatışmaların derhal durdurularak, kentlerdeki kuşatmaların kaldırılmasını, okul ve hastanelerin asker ve silahtan arındırılmasını öngörüyor.

Suriye’de, El-Kaide bağlantılı gruplar ve diğer tüm terör örgütlerinin gerçekleştirdiği saldırıların kınandığı tasarıda ayrıca, ”yabancı savaşçıların Suriye’yi terk etmesi” istenirken, muhalif gruplara da, terör örgütleri ve teröristlerle bağlatı kurmamaları çağrısında bulunuldu.

Bugüne kadarki tüm hayati Suriye oylamalarını bloklayan Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vitali Çurkin, BMGK’daki oylamanın ardından yaptığı açıklamada ”Suriye’de terörle mücadele konusunda ayrı bir karar taslağını görüşmeliyiz” ifadesini kullandı.

Ban: Tasarının hızlıca uygulanmasıyla, bazı acılar hafifleyebilir

Tasarının kabulünü memnuniyetle karşılayan BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, ”Suriye halkının uzun süreli ve derin çaresizliğinin gayet farkındayız. Şayet tasarı hızlı ve iyi niyetle uygulanırsa, en azından bazı acılar hafifletici olabilir” dedi.

Suriye’deki insani durumun kötüleşmeye devam ettiğini ve ülkenin yarısının insani yardıma ihtiyacı olduğunu bildiren Genel Sekreter Ban, 2 milyon 500 bin göçmene ev sahipliği yapan ülkelerin desteğe ihtiyacı olduğunu ifade etti.

Amos: Suriye’de bir neslin çocuklarını kaybetme tehlikesi var

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Valerie Amos, kabul edilen Suriye’ye insani yardım karar tasarısıyla ilgili yaptığı açıklamada

tasarının Suriye’de muhtaç insanlara acil yardımı kolaylaştırmasını umduğunu dile getirdi.
Tasarının ayrıca şiddetin yükünü çeken sıradan insanların korunması açısından da önemi olduğunu bildiren Amos, Suriye’nin bir neslin çocuklarını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu ifade etti. Amos, ”çocuklar gelecektir ve bizim onları korumamız lazım” dedi.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.