Published On: Fri, Nov 1st, 2013

Obama yönetiminin İsrail-İran dengesi

Share This
Tags

Obama yönetimi, bir taraftan İran’a yakınlaşırken, diğer taraftan Yahudi toplumunun gönlünü alacak, ilişkileri güçlendirecek açıklamalarda bulunarak, ”kazan-kazan” politikasıyla bir denge kurma arayışında…

Selçuk Acar, NEW YORK  – ABD Başkanı Barack Obama ve yönetiminin, bir taraftan İran’la yakınlaşırken ve İran’a yönelik tasarının yumuşatılması için çaba harcarken, diğer taraftan da Yahudi toplumuyla ilişkileri güçlendirme girişimleri dikkat çekiyor.

Obama yönetiminin kıdemli  üst-düzey isimlerinden, ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power, Savunma Bakanı Chuck Hagel ve liderliğiyle El-Kaide lideri Usame Bin Ladin’in yakalamasını Obama’nın başarı hanesine yazdıran eski CIA başkanı ve eski Savunma Bakanı Leon Panetta, New York’taki Yahudi toplumunun en güçlü kuruluşlarından biri olan Anti-Defamasyon Ligi (ADL) adlı kuruluşun 100. yılı kutlamasına katılarak Yahudi cemaatine olumlu mesajlar verdiler.

Obama’nın, BM Zirvesi için New York’a gelen İran Devlet Başkanı Hasan Ruhani’yi telefonla araması ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin meslekdaşı İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’le yaptığı önce çoklu, daha sonra ikili görüşmesiyle başlayan yakınlaşmayı, Kongre’deki İran’a karşı ek yaptırımlar tasarısının ertelenmesinden yana konan tavrına karşılık, Obama yönetiminin güvenlik ve dış politikasına yön veren en üst düzey isimler, Yahudi toplumunun hoşuna gidecek olumlu açıklamalarda bulundular.

Turkish Journal’ın da izlediği toplantıda konuşan Hagel, ABD’nin iki yıl içinde 6 adet Bell-Boeing V-22 ”tilt-rotor” türü uçağı İsrail’e vereceğini açıkladı.

Hagel: ‘’Ortadoğu’daki gerçeğe karşı net bir bakışımız var’’

ADL, New York’ta, Obama yönetiminin önde gelen üst düzey yöneticilerini ağırladı.  Yahudi cematinin başlangıçta bakanlığına karşı çıktığı Savunma Bakanı Chuk Hagel, en güçlü Yahudi kuruluşlarından biri olan ADL’de bir konuşma yaptı.

ADL’nin 100. yılını kutladığı yıllık özel gecede bir konuşma yapan ABD Savunma Bakanı Hagel, “Ortadoğu’daki gerçeğine karşı gayet net bir bakışımız var. İran teröre sponsor olan bir devlet, bölgeye aşırılık ve düşmanlık yaymaktan sorumludur. Fakat dış politika sıfır toplamlı bir oyundur. Şayet tartışmaları barışçıl yönden çözebileceğimiz yolları bulursak, mantıklı  oları keşfederiz.”

Konuşmasında, ”nişan, ne yatıştırma, ne de sınırlamadır” diyen Hagel, ”Bunların ne olduğunu biliyoruz. Nereye gittiklerini biliyoruz ve onları takip etmeyeceğiz. Ve Başkan Obama defalarca açık ifadeyle bu sözler yeterli değil. Eylem sözlerle aynı olmalı” dedi.  Hagel ayrıca ”Bu kadar çok insan için bunun neden bu kadar önemli olduğunu anlıyoruz.” İsrail’deki Yahudi soykırımı müzesini kastederek,  ”Çünkü Yad Vashem’de bulunduk” ifadesini kullandı.

ABD dış politikasının patronu John Kerry ise daha önce yaptığı bir açıklamada,  İsrail Başbakanı Binyamin Nehanyahu’yu ima ederek, ABD’nin İran’a saldırması için ”korku taktikleri” kullandığını belirtmesiyle, ABD’de pek alışık olunmayan, hatta resmi makamların İsrail’i eleştirmeme kuralını çiğnemesinin, Yahudi toplumundaki hoşnutsuzluğunu, ADL direktörü, Kerry’nin Netanyahu’ya  halka açık bir şekilde yaptığı eleştirinin ”uygun olmadığı”nı söyledi. Özellikle, Kerry’nin Netanyahu’nun adını vermemesine rağmen, ADL direktörünün Netanyahu’nun adını vermesi dikkat çekti. Bu da, ADL’nin gerçek misyonunun ne olduğu ve bu hedefe kilitlendiğini gösteriyor.

Öte yandan özel olarak davet edilen bir imam ve bir papazın da toplantıda konuşma yapmasıyla, sadece Ortadoğu’nun değil tüm dünyanın ihtiyacı olan barış, kardeşlik mesajı vermesinde olduğu gibi, toplantıda sıkça ”homofobya”ya karşı olunduğu ve ”nefret”in her türlüsüyla mücadele edildiği mesajlarının verilmeye çalışılması da, dikkat çeken noktalardan oldu.

Samantha Power: Nükleer İran’a izin yok

Öte yandan aynı gün, ABD dış politikasının bir başkta en üst düzey temsilcilerinden olan BM Daimi Temsilcisi Samantha Power, ”ADL’nin hikayesi, Yahudi karşıtlığından homofobya’ya kadar nefretin hepsiyle ortak mücadelenin hikyasesidir. Parçası olmaktan onur duyuyorum” ifadesini kullandı.

Obama yönetiminin dış politikadaki etkili isimlerinden olan Power da, ADL’in toplantısına katılarak Yahudi Cemaati’ne önemli mesajlar verdi.

Power burada yaptığı konuşmada, İran’ın nükleer çalışmalarını kastederek ”izin veremeyiz ve izin vermeyeceğiz” dedi.

Sonuçta, ADL, bu özel gecede, Kerry’i kibarca azarlarken, Obama Yönetimi, Savunma Bakanı Hagel’le gönül alan dengeli mesajlar verdi. Eski Savunma Bakanı ve CIA Başkanı Leon Panetta ve Büyükelçi Power da ADL’yi kucaklayan mesajlarıyla öne çıktılar.

(TURKISH JOURNAL)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>