ABD’de ”Göçmenlik reformu” yürüyüşünde gözaltına alınan Demokrat milletvekilleri serbest

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD’nin başkenti Washington’da binlerce göçmeni desteklemek için katıldıkları yürüyüş sırasında gözaltına alınan Demokrat Partili milletvekilileri 50 dolar kefaletle serbest bırakıldılar.

ABD’de yılan hikayesine dönen 11 milyonu aşkın göçmeni ilgilendiren Göçmenlik Reformu’nun Kongre’den geçmesi için geçen Cumartesi günü New York’la birlikte aynı günde 150 şehirde düzenlenen gösteriler dün de,  Washington’da devam ettirildi.

Washington’da “Haysiyet ve Saygı Günü” adı altında ABD Kongresi’ne yürüyerek gerçekleştirilen protesto gösterisine,  8 Demokrat Partili milletvekili de katılırken, gösteri sırasında gözaltına alınan 200 civarındaki protestocular arasında Demokrat Partili milletvekillerinin de bulunduğu dikkat çekti. Milletvekillerinin gecenin ilerleyen saatlerinde 50 dolar kefaletle serbest bırakıldıkları öğrenildi.

Parkların kapalı olmasına rağmen, özel izinle National Mall’da toplanan kalabalığa Washington Belediye Başkanı Vincent Gray, Demokrat Milletvekili Mario Diaz-Balart, Demokrat Parti New Jersey Senatörü Robert Menendez ve Temsilciler Meclisi Azınlık Lideri Nancy Pelosi hitaben bir konuşma yaparken, medyana toplanan kalabalığın büyük bir çoğunluğunu Hispanik kökenliler oluşturdu.

Milletvekillerinin suçu, sivil itaatsizlik ve sokağı kapatmak

Gözaltına alınıp serbest bırakılan Demokrat Partili milletvekilleri arasında şu isimler bulunuyor:

Sivil itaatsizlik eylemine katılmaktan gözaltına alınan, aynı zamanda göçmen hakları savunucusu aktivist olarak da bilinen, Illinois Milletvekili Luis Gutierez ile sivil haklar savuncuları New York Milletvekili Charles Rangel ve Georgia Milletvekili John Lewis dışında, Arizona Milletvekili Raul Grijalva, New York Milletvekiki Joe Crowley, Minnesota Milletvekili Keith Ellison, Teksas Milletvekili Al Green ve Illinois Milletvekili Jan Schakowsky  sokağı kapatmak suçundan göz altına alınmıştı.

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.