Published On: Fri, Sep 27th, 2013

Obama tarih yazdı; İran Cumhurbaşkanı Ruhani’yle 15 dakika telefonla görüştü!

Share This
Tags

NEW YORK (TURKISH JOURNAL)

Başkan Barack Obama,  İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’yi telefonla arayarak 1979 yılından beri bir ABD başkanı ile bir İran Cumhurbaşkanı arasındaki ilk temas özelliğinde tarihi bir adım attı.

Başkan Obama, İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile yaptığı telefon görüşmesinde, İran’ın nükleer programını ele aldı.

Ruhani’yi İran’a dönmek üzere New York JFK hava limanında arabada bulunduğu sırada arayan Başkan Obama, 15 dakika bir telefon görüşmesi yaptı.

Başkan Obama, görüşmenin içeriğiyle yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Şu anda önümüzde yer alan zorlukların bilincindeyiz. Görüşmenin 1979 yılından beri bir ABD başkanı ile bir İran Cumhurbaşkanı arasındaki ilk temas olduğu gerçeği, ülkelerimiz arasındaki derin güvensizliğin altını çiziyor, ancak aynı zamanda bu zorlu tarihin ötesine geçme umuduna işaret ediyor”

“İran’ın yükümlülüklerini yerine getirmesi bağlamında, İran halkının barışçıl nükleer enerjiye erişim hakkına saygı duyduğumuzu net biçimde ifade ettim. Dolayısıyla test, şu anda yürürlükte olan kapsamlı uluslararası yaptırımların hafiflemesini de sağlayabilecek, anlamlı, şeffaf ve teyit edilebilir eylemler olacak”

“Cumhurbaşkanı Ruhani ve ben, bir anlaşmaya varmak için P5+1 ülkeleriyle koordinasyon içinde ve hızlı biçimde çalışmaya devam etmeleri için ekiplerimize talimat verdik”

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>