Published On: Fri, Sep 27th, 2013

Davutoğlu, En Az Gelişmiş Ülkeler toplantısına eşbaşkanlık yaptı

Share This
Tags

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL)
Bakan Davutoğlu bu sabah Belçika Dışişleri Bakanı ile birlikte En Az Gelişmiş Ülkelerle (EAGÜ) ilgili “Binyıl Kalkınma Hedefleri’ne doğru, Sürdürülebilir Kalkınma ve Yapısal Dönüşüm” konulu etkinliğe Eşbaşkanlık yaptı.

Bakan metni ekte sunulan açış konuşmasında 2011 yılında İstanbul’da yapılan EAGÜ Zirvesi’nde kabul edilen İstanbul Eylem Planı’na bağlı olduğumuzu ve bu yönde EAGÜ’lerle birlikte yoğun çaba sarfetiğimizi söyledi.

Bakan bu kapsamda 2012 yılı içinde EAGÜ’lere 260 milyon dolar yardım sağladığımızı, buna Somali için Türk halkı tarafından yapılan 300 milyon dokarlık gönüllü katkının dahil olmadığını, EAGÜ’lerdeki Türk yatırımlarının toplam değerinin 2 milyar dolara ulaştığını bildirdi. Bu rakamın 2020 yılında 10 milyar dolara çıkarmanın hedeflendiğini belirten Davutoğlu, böylece 2020 yılında bir çok EAGÜ’nün gelişen ülke statüsünü kazanma hedefine de yardımcı olunacağını kaydetti.

Bakan Davutoğlu, 2015 yılı içinde İstanbul Eylem Planı yarı dönem değerlendirme toplantısına Türkiye’de evsahipliği yapacağını belirterek, toplantının ikinci bölümüne Türkiye adına Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın  da eşbaşkanlık yaptığını kaydetti.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>