Published On: Thu, Sep 26th, 2013

P5+1 ve İran BM de görüştü; ABD-İran ilişkilerinde yeni dönem resmen başladı

Share This
Tags

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL)- ABD, İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin’den oluşan BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi (P5) ile Almanya’nın dahil olduğu P5+1 ülkeleri, Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in de katıldığı toplantıda bir araya geldi.

Toplantının sonunda, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile İran Dışişleri Bakanı Zarif’le ikili bir görüşme yaptı. İki bakan böylelikle, ABD-İran arasında doğrudan üst düzeyde resmi görüşmeyi başlatarak tarihi bir adım attılar.

Hague: Çok iyi başlangıç olduğunu düşünüyorum

Toplantının ardından gazetecilere açıklamada bulunun İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, ”hepimiz bu hafta için çok iyi ilişkiler kurulması konusunda çaba harcadık.  Bu toplantı bunun bir yansıması oldu.” dedi. Bu konuda, barışçıl çözümlere ulaşmak için  kararlılığımız devam edecek diyen Hague, ”çok iyi bir başlangıç olduğunu düşünüyorum” dedi.

Anlamlı bir müzakere sürecine başlamak istiyoruz

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ise, toplantının çok farklı bir atmosferde geçtiğini bildirdi. Önemli bir müzakere kapısının açıldığını kaydeden Westerwelle, ” ama bunun yeterli değil, daha somut adımların görüşmesi gerekiyor” dedi.

Alman Bakan Westerwelle; ”Anlamlı bir müzakere sürecine başlamak istiyoruz” diye konuştu.

Ashton: Zaman dilimi konusunda ısrarımızı ortaya koyduk

AB Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton da toplantıyla ilgili açıklamasında, Bakan Zarif’i davet ettiğini hatırlatan Ashton, ”önemli bir toplantıydı, çok iyi bir atmosferdi, enerjetikti. Zaman dilimi konusunda ısrarımızı ortaya koyduk. 15-16 Ekim’de Cenevre’de bugünkü toplantıdan belirlendiğimiz ajandımızı takip için toplanacağız.” dedi. Ashton, Zarif’e toplantıya geldiği ve açıkça konuştuğu için teşekkür etti.

Zaman süreciyle ilgili olarak ise, 12 ayın iyi bir zaman olduğunu belirten Ashton, benim için sonuca gitmek için güven oluşturmak da önemli.

Kerry: Bir toplantı, neredeyse ilişkilerin tonunu değiştirdi

Kerry, Zarif’le biraraya geldiğini belirterek, Obama’nın BM Genel Kurulu’nda yapığı konuşmanın baz alınarak gerçekleştirildiğini ve nükleer program konusundaki süreçte anlaştıklarını dile getirdi.

Bir toplantının neredeyse tonu değiştirdiğini bunun da memnuniyetle karşıladığını dile getiren Kerry, bundan sonra yapılabileceklerin nasıl daha ileri götürülebileceğini ve nasıl daha somut adımlar atılıp halkın İran’ın nükleer programıyla ilgili sorularına cevap verebilceğine bakılacağını bildirdi. Cevap verilecek daha çok soru ve bitirilmesi gereken çok iş olduğunu bildiren Kerry, bu konudaki çalışmalara dahil olarak, daha somut bir sonuç almak ve  cevaplanması gereken sorulara cevap alınabileceğini dile getirdi.

Zarif: İlk adımdan memnunum

İran Dışişleri Bakanı Zarif ise, yapıcı bir toplantı yaptıklarını bildirdi. Müzakerelerdeki ilerlemelerin, uranyum zenginleştirilmesi dahil İran halkının nükleer teknolojiye ulaşma hakkına saygı bazında ve İran’ın nükleer programının barışçıl olduğunu çerçevesinde gerçekleşmesi gerektiğini belirten Zarif, bu bizim ulusal çıkarımızdır

İlk adımdan memnunum diyen Zarif, Kerry’yle de toplantının sonunda ayrıca görüştüğünü bildirdi.

ABD-İran arasında doğrudan üst düzeyde resmi görüşme

Toplantının, ABD Başkanı Barack Obama’nın BM Genel Kurulu’na hitabında Dışişleri Bakanı John Kerry’yi bu konuda görevlendirdiğini bildirmesinden ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin de benzer bir açıklamayla Dışişleri Bakanı Ruhani’nin kendisini temsil edeceğini belirtmesinden 2 gün sonra, uzun bir süre ilk defa bakanlar düzeyinde biraraya gelen ABD-İran açısından ayrı bir önemi bulunuyordu.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>