Suriyeliler’den Davutoğlu’na New York’ta teşekkür ziyareti

New York’ta Dışişleri Bakanı Davutoğlu’yla görüşen Suriyeli heyet, Türkiye’nin Suriye krizinde ortaya koyduğu ilkeli tutum ve halka verdiği kapsamlı destek için Davutoğlu’na teşekkür etti.

NEW YORK
Bakan Davutoğlu BM Genel Kurul görüşmelerine katılmak için bulunduğu New York’ta bugün Türkevi’nde, talepleri üzerine, ABD’deki Suriyeli toplumunun temsilcileri ile görüştü.

Görüşmede Suriyeli heyet üyeleri, Türkiye’ye Suriye’deki krizin başından beri ortaya koyduğu ilkeli tutum ve Suriye halkına verdiği kapsamlı destek için teşekkür ettiler. Suriye’nin ileride barışa, istikrara ve demokrasiye kavuşmasında en önemli katkının Türkiye’ye ait olacağını, ülkemizin birçok zorluğa göğüs gererek gösterdiği bu dayanışmayı hiçbir zaman unutmayacaklarını ifade etti.

Bakan Davutoğlu, Suriye ile aramızda mevcut tarihten gelen özel bağlara atıfla, kardeş Suriye halkı hemen yanıbaşımızda böylesine büyük acılara marız kalırken buna duyarsız kalamayacağımızı ve bu itibarla Suriye’deki gelişmeler karşısında başka türlü hareket etmemizin de zaten mümkün olmadığını söyledi.

Suriyeli heyet üyeleri, Türkiye’yi artık kendilerine ana vatanları kadar yakın gördüklerini ve Davutoğlu’nu da bu nedenle görmek istediklerini ifade ederlerken, uluslararası toplumun Suriye’deki insanlık trajedisi karşısında gösterdiği duyarsızlıktan yakındılar.

Görüşmede, Suriye halkının onurlu bir yaşam için verdiği haklı mücadeleyi er ya da geç kazanacağını belirten Bakan Davutoğlu, krizin ve Esad’ın katliamlarının ülkede yarattığı tahribatın büyük olduğunu, ancak Suriye’nin her türlü zorluğun üstesinden gelebilecek güçte bulunduğunu belirtt. Davutoğlu, Türkiye’nin bugün olduğu gibi yarın da Suriye halkının yanında olmaya devam edeceğini kaydetti.

Görüşmede Suriyeli heyet üyeleri ayrıca, ABD Yönetimini ve Kongresini Suriye’deki durum konusunda bilgilendirmek ve doğru yönde harekete geçirmek amacıyla gerçekleştirdikleri faaliyetler ile bu yönde önümüzdeki dönemde atmayı öngördükleri adımlar hakkında bilgi sundu.

Bakan Davuoğlu, pazar günü ise, AB Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’la Türkevi’nde bir araya gelecek.

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.