ABD, BM ve Dünya, Mısır’daki katliamı kınayıp, ortak tatbikatı iptal eden Obama’dan daha fazlasını bekliyor

Bizzat kendi ordusu tarafından demokrasisi gaspedilip, halkın üzerine ateş açılarak kaynayan kazana atılan Mısır’daki şiddet olaylarında bine yakın ölü var! Olaylar karşısında, tarafsızlığını koruduğunu belirterek, toplu katliamı kınayan ve ortak tatbikatı iptal eden ABD Başkanı Obama’dan başta ”demokrasinin beşiği” ABD olmak üzere, uluslararası toplum, daha ciddi adımlar atmasını bekliyor.


egypt_2013_by_necdet_yilmaz_turkishjournal

(Karikatür: Necdet Yılmaz)

NEW YORK (TURKISH JOURNAL)

Tatilini ara veren ABD Başkanı Barack Obama, tarafsızlığını yineleyerek, Mısır’daki şiddeti kınadı ve iki ülkenin birlikte yapacağı tatbikatı iptal ettiklerini açıkladı. Ancak başta bu konuda ikiy bölünen ABD’de, sağduyu sahibi önde gelen siyasetçiler olmak üzere, İnsan Hakları savunucuları ve dünyanın büyük bir çoğunluğu, Mısır’daki katliamı kınayıp, tarafsızlığını koruduğunu belirten Obama’dan daha ciddi adımlar atmasını bekliyor.

Mısır’da, halkın seçtiği sivil lider Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi yönetimini deviren, askeri dikatör Sisi’nin emrindeki askerlerin, Mursi taraftarlarına ateş açması sonucunda, ölü sayısının bine yakın olduğu bildirildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın tam bir kaynayan kazana dönen Mısır’daki şiddet olaylarıyla ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni sözlü bir şekilde göreve çağırmasınından ardından,
BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay’dan da, Mısırlılara yönelik bir çağrı geldi.

BM Güvenlik Konseyi, sessizliğini korurken, Pillav, Mısır’da, çatışma halindeki tüm taraflara hitaben, ”felaketin eşiğinden geri adım atın” diyerek sükunet çağrısı yaptı.

BM, olayları şiddetle kınayarak itidal çağrısı yapmak dışında daha aktif bir görev almaktan geri dururken, ABD medyasının Mısır’a bakışının da, Beyaz Saray’ın Mısır’a bakışının dışına çıkmadığı görülüyor.

Obama’dan ”tarafsız” kınama

ABD Başkanı Barack Obama Mısır’daki gelişmelere değimek üzere Massachusetts eyaletindeki Martha’s Vineyard’taki tatiline ara vererek Mısır’daki gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Başkan Obama, Mısır’daki şiddeti sert dille kınadıklarını belirterek; “ABD, Mısır’ın geleceğini belirleyemez. Hiçbir siyasi partinin yanında yer almıyoruz” ifadesini kullandı.

Açıklamasında; ”ABD olarak, Mısır’ın geçici hükümeti ve güvenlik güçleri tarafından atılan atımları şiddetle kınıyoruz. Sivillere karşı şiddetten müteessir olduk. Protesto hakkı dahil insan onuru için hayati olan evrensel hakları destekliyoruz. Vatandaşların bu haklarını inkar eden sıkıyönetimin izlenmesine karşıyız” diyen Obama, ”olaylarla hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı ve yaralılara acil şifa” diledi.

Mısır-ABD tatbikatı iptal

Obama, iki yılda bir yapılan ve gelecek ay yapılması planlanan ‘Parlak Yıldız” aldı ABD-Mısır askeri tatbikatını iptal etti.

“Mısır ile ortaklığımızın derinliğini, dünyanın bu çok önemli kesimindeki ulusal güvenlik çıkarımlarımızı ve diyaloğun demokratik yoldan seçilmiş bir sivil hükümete tekrar geçişi destekleyebileceğine yönelik inancımızı gözönüne alarak, Mısır’a ve halkına olan bağlılığımızı sürdürdük. Bir yandan Mısır ile ilişkilerimizi sürdürmeyi istiyor olsak da sivillerin sokaklarda öldürüldüğü ve hakların geriye götürüldüğü bir ortamda geleneksel işbirliğimiz alışıldığı şekilde devam edemez.

Bunun sonucunda, bu sabah Mısır hükümetine, gelecek ay yapılması planlanan ve iki yılda bir olan Parlakyıldız adlı ortak askeri tatbikatı iptal ettiğimizi bildirdik. İleriye dönük olarak da ulusal güvenlik ekibime Mısır’daki geçici hükümet tarafından atılan adımların sonuçları ve ABD-Mısır ilişkisiyle alakalı olarak gerektiğinde atabileceğimiz ilave adımları değerlendirme talimatı verdim”.

, , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.