Güney Amerika Ülkelerinden BM’ye NSA şikayeti

Venezuela Dışişleri Bakanı Elias Jaua, Arjantin Dışişleri Bakanı Hector Timerman, Bolivya Dışişleri Bakanı David Choquehuanca, Brezilya Dışişleri Bakanı Antonio de Aguiar Patriota ve Uruguay Dışişleri Bakanı Luis Almagro, ABD’nin New York kentinde BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile bir araya geldi.

Brezilyalı Bakanı Antonio de Aguiar Patriota, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, 2 Temmuz’da ABD’nin baskısıyla bazı Avrupa ülkelerinin Edward Snowden’ın içinde bulunduğu şüphesiyle Güney Amerika ülkesi Bolivya’nın Devlet Başkanı Evo Morales’in Rusya’dan dönüşünde uçağına hava sahalarını kullanma izni vermemesini “benzeri görülmemiş” olduğunu belirterek, devlet ve hükümet başkanları için gösterilmesi gereken saygı konusunda ciddi sorulara neden olduğunu ifade etti.

“MERCOSUR”un dönem başkanlığını yürüten Venezuela’nın Dışişleri Bakanı Jaua, NSA eski çalışanı Edward Snowden tarafından basına sızdırılan iletişimi izleme programının temel insan hakları, uluslararası hukuk ve ülkelerin egemenlik haklarını ihlal ettiğini belirttti. Venezuela Dışişleri Bakanı Jaua, bu durumun toplumların karşılıklı güveni üzerinde ciddi etkileri olabileceğini söyledi.

Dışişleri bakanları olarak ülkelerin Snowden’a sığınma hakkı vermesini desteklediklerini kaydeden Jaua, Ban ile görüşmede ABD’nin izleme ve dinleme programından duydukları “kaygı, kızgınlık ve şikayetleri” BM Genel Sekreter Ban Ki-mun’a ilettiklerini dile getirdi.

BM Genel Sekreteri Ban’ın konuya ilişkin endişelerini paylaştığını belirten Venezuela Dışişleri Bakanı Elias Jaua, bu programa ilişkin BM sistemi içinde nasıl bir adım atacaklarını değerlendireceklerini söyledi.

BM Genel Sekreterlik sözcülüğünden yapılan açıklamada da görüşmede Ban’ın ABD’nin izleme ve dinleme programı nedeniyle önemli hakların ve mahremiyetin tehlikeye girdiğini ve bu temel hakların korunmasının önemine değindiği vurgulandı.

Açıklamada Genel Sekreter’in, devlet başkanlarının uçaklarının dokunulmazlığı ve bu uçaklara geçiş hürriyeti sağlanması gerekliliğini de vurguladığı belirtildi.

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.