Arjantin, BM’nin acı gerçeklerini Güvenlik Konseyi’nde dile getirdi

BM Güvenlik Konseyi (BMGK) toplantısına başkanlık eden Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner, burada yaptığı konuşmada, İngiltere’ye Falkland takım adalarının geleceğini müzakere etme çağrısında bulunarak, BMGK’daki ayrıcalıklı 5 daimi üyenin veto yetkisini eleştirdi.

Arjantik Devlet Başkanı Fernandez, ocak ayında 2 yıllığına BM Güvenlik Konseyi Geçici Üyeliğine seçilen Arjantin’in BMGK Dönem Başkanlığı nedeniyle, Konsey’in Salı günkü oturumunda ”Uluslararası barış ve güvenliğin korunmasında Birleşmiş Milletler ve bölgesel ve altbölge örgütleri arasındaki işbirliği” konulu toplantısına başkanlık ederken, ülkesini en üst düzeyde temsil etti.

BMGK’nın ağustos ayı dönem başkanı olarak yaptığı konuşmada, İngiltere’ye Falkland takım adalarının geleceğini müzakere etme çağrısında bulunarak, üye ülkeleri BM kararlarını yerine getirmemekle eleştiren Fernandez, ”ihmal edilmiş Filistin Devleti” konusundaki kararları buna örnek gösterdi.

Fernandez, Arap Ligi’nin BM Gözlemcisi Ahmed Fathalla’nın, 193 üye ülkenin BM kararlarına uymak zorunda oluğu şeklindeki sözlerini güçlü bir şekilde desteklediğini bildirdi.

Veto yetkisinin Soğuk Savaş döneminde ”Nükleer holokost”u önlemek için gerekli olduğunu ancak bugün ABD ve Rusya’nın aynı masada oturduğunu ve bu yeni dünyada eski araç ve metodlarla problemlerle başedilemeyeceğini dile getirdi.

-Falkland Adaları, Malvinas-

İngiltere’nin 1833 yılından beri adaları illegal bir şekilde işgal ettiğini ileri süren Fernandez, Arjantin’in Malvinas adıyla andığı Falkland Adaları konusunda İngiltere’nin müzakerelerden kaçtığını ileri sürdü.

Arjantin ve İngiltere’nin bu konuyu oturup tartışması gerektiğini dile getiren Fernandez, iki ülke arasında 1982 yılında savaşa neden sorunla ilgili açıklamasında, ”Bİz sadece BM kararlarının yürürlükte olmasını istiyoruz” diyerek 1965 yılındaki 2065 nolu BM karar tasarısına atıfta bulundu.

Demir Lady lakaplı dönemin İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher’in Güney Atlantik’teki adalara çıkarma yaptığı dönemde yüzlerce İngiliz ve Arjantin askeri hayatını kaybederken, savaşın sonunda İngiltere zaferini ilan etmişti. Geçen mart ayında adalıların kendi aralarında yaptığı referandumda ise, ezici bir çoğunlukla İngiltere’ye bağlı kalma kararına varıldı.

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.