Published On: Mon, Jul 22nd, 2013

Türk polisi, BM misyonuyla da, dünya barışına katkı sağlıyor

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL)

Türk Polis Teşkilatı, Türkiye’nin iç güvenliğini sağlama görevi dışında, Birleşmiş Milletler’deki (BM) başarılı hizmetleriyle de dünya barışına katkı sağlıyor.

BM Barışı Koruma Operasyonlarında, BM Kalkınma Programı ve BM Uyuşturucu Maddeler ve Suç Ofisi Birimleri çatısı altında, 15 ayrı ülkede görev yapan 179 Türk Polis Teşkilatı personeli, BM’deki başarılı hizmetleriyle uluslararası platformda Türkiye’nin medarı iftiarı oldu.

Dünyanın farklı coğrafyalarında, buhran dönemlerinde çatışmaların önlenmesi, istikrarın ve güvenliğin tesisi, tarafların silahsızlandırılması, silahlı güçlerin tasfiyesi ve topluma yeniden kazandırılması, barışın tesisi ve korunması ve çatışma sonrası ekonomik ve siyasi istikrarın sağlanmasını amaçlayan BM Barışı Koruma Operasyonlarının en gözde güvenlik güçlerinden birini de, Türk Polis Teşkilatı oluşturuyor.

BM Operasyonlarında 9’u kadın, 179 Türk polisi görevli

Türkiye’nin BM Daimi Temsilciliği Basın Müşavirliği’nden yapılan açıklamada, 1996 yılından günümüze kadar Türkiye’den 2100 polis BM Barışı Koruma Misyonlarında ve farklı birimlerinde görev aldığı bildirildi. Açıklamada, ”Hâlihazırda 179 geçici ve sözleşmeli görevlerde Türk polisi BM Barışı Koruma Operasyonlarında, BM Kalkınma Programı ve BM Uyuşturucu Maddeler ve Suç Ofisi Birimlerinde görev yapmakta” olduğu belirtilerek, 179 personelden 9’unun kadın polis görevlisinden oluştuğu bildirildi.

Bu çerçevede, Emniyet Teşkilatının Barışı Koruma Misyonlarına katkısını koordine etmek üzere Türkiye’nin BM Nezdindeki Daimi Temsilciliğine 2 kıdemli polis görevlendirildiği kaydedilen açıklamada, Polis Teşkilatı’nın ilk olarak BM Güvenlik Konseyi’nin 1031 sayılı kararıyla Bosna Hersek’te kurulan BM Sivil Polis Görev Gücü’ne (IPTF) 41 personel ile katkı sağlamaya başladığı ve bugün Haiti’den Sudan’a 15 farklı ülkede bu görevine devam ettiği kaydedildi.

Açıkalmada ayrıca, Emniyet Teşkilatı’nın uzun yıllardır güvenlik ve Barışı Koruma alanında kazandığı birikimlerini diğer ülke polis teşkilatlarına aktarmak ve kendi personelinin eğitimini sağlamak amacıyla Ankara’daki Uluslararası Polis Eğitim Merkezi’nde (www.upem.pol.tr) Barışı Koruma ve Destekleme Akademisi kuruluş çalışmalarını hızla sürdürmekte olduğu belirtildi.

Türk polisi, Somali Polis Teşkilatı’nı yapılandıracak

Öte yandan, BM’nin isteği doğrultusunda Somali Misyonu’na (UNSAM) bağlı olarak görev yapmak üzere, Bolu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Ertuğrul Bozdağ, Somali Polis Teşkilatı’nı yapılandırmaktan sorumlu olacak.

Bozdağ daha önce, BM Kosova Geçici Yönetim Misyonu (UNMIK) Polis Birimi, BM Kosova Geçici Yönetim Misyonu (UNMIK) Ceza İnfaz Departmanı, BM Sudan Misyonu (UNMIS) Polis Birimi ve Çocuk Şube Müdürlüğü görevlerinde bulunmuştu.

turkish_police_united_nations
turkish_police_un
turk_polisi_bm_un

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>